Uczcili pamięć powstańca [ZDJĘCIA]

Pamiątkową tabliczkę ustawiono przy grobie powstańca wielkopolskiego, Ignacego Gałeckiego, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Kościanie. To już kolejna uroczystość, mająca uczcić bohaterów.

Uczestnicy uroczystości zebrali się najpierw na Rynku w Kościanie, skąd rozpoczął się przemarsz ulicami miasta na cmentarz. Wzięli w nim udział m.in. członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej i przedstawiciele władz samorządowych. Po dotarciu na miejsce przy grobie Ignacego Gałeckiego ustawiono wartę honorową i pokrótce przypomniano jego życiorys. Następnie ustawiona została pamiątkowa tabliczka i złożone zostały kwiaty. Do uczestników uroczystości na cmentarzy dołączyły też wnuczki uhonorowanego powstańca, Maria i Renata, które by wziąć udział w uroczystości przyjechały specjalnie z Poznania. Była to dla nich wzruszająca chwila, ale jak zaznaczyły, czyją dumę ze swojego przodka. – Uroczystość była dla nas zaskoczeniem, że to wszystko tylko dla naszego dziadka – mówią. W ich domach mówiło się o historii i posiadają też wiele pamiątek. Wnuczki planują zebrać je wszystkie i przekazać do muzeum, by pamięć o bohaterstwie Ignacego Gałeckiego nie przepadła.

Reklama

Ignacy Gałecki urodził się 31 stycznia 1900 r. w Kościanie, syn Jana. Powstaniec Wielkopolski, Żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Od 13 stycznia do 31 marca 1919 r. brał udział w Kompanii Kościańskiej, dowodzonej przez Stefana Maya, brał też udział w potyczkach na froncie leszczyńskim (m.in. Lipno, Pawłowice, Mórkowo). Po zakończeniu Powstania przydzielony do 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich. W sierpniu 1939 r. powołany do Wojska Polskiego. W szeregach Armii Poznań brał udział w Kampanii Wrześniowej. Po Bitwie nad Bzurą dostał się do niewoli, do niemieckiego stallagu, skąd skierowano go w 1940 r. na przymusowe roboty leśne do Turyngii. Zwolniony z powodu choroby, wrócił do domu w maju 1941 r. W tym czasie jego żona i dzieci zostały wysiedlone do Łodzi do obozu przejściowego. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Go to TOP