Tydzień Przedsiębiorczości w “Ratajczaku” [ZDJĘCIA]

W środę, 29 listopada, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie obchodzono Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Z tej okazji zorganizowano spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami.

Projekt ten do “Ratajczaka” powrócił po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości obchodzony jest w ponad 160 krajach świata. Obecna edycja jest już szesnastą z kolei. Udział w projekcie ma na celu kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży, ułatwienie młodzieży zaistnienia na rynku pracy, poznanie sytuacji na lokalnym rynku pracy, poznanie zalet i trudności prowadzenia działalności na własny rachunek, tworzenie środowiska przedsiębiorców i pracodawców, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W celu lepszego zrozumienia procesów gospodarczych do szkoły zaproszono lokalnych przedsiębiorców. W pierwszej części spotkania każdy z nich opowiedział nieco o sobie i swojej firmie, a także podzielił się doświadczeniem i wiedzą. Przedsiębiorcy tłumaczyli, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas zakładania i prowadzenia firmy. Wielokrotnie podkreślano, że droga ta to łatwych nie należy i najlepiej jest, jeśli wybrana została ona z pasji. Przedsiębiorcy podpowiadali też, żeby nie chodzić utartymi ścieżkami, ale znaleźć to, co “swoje”. Wtedy praca nie męczy i daje najlepsze rezultaty. Zaznaczali też, że bardzo ważny jest dobór partnerów i współpracowników. Muszą być przede wszystkim rzetelni i uczciwi.

Bardzo ważne jest też przed założeniem firmy przeanalizowanie rynku. Należy odpowiednio i szybko reagować na sytuacje na nim zachodzące. Świetny przykład zaprezentował tutaj Mariusz Bałut z kawiarni “Saskia”. Podczas pandemii kawiarnia pracować nie mogła, trzeba więc było podjąć kroki, by rozszerzyć działalność firmy. Tak powstał sklep internetowy, produkcja gorącej czekolady, prowadzenie szkoleń. Dziś kawiarnia w Kościanie to jedynie część dochodów przedsiębiorstwa.

Po prezentacjach uczniowie mogli zadawać pytania. Tych nie brakowało. Mogli dowiedzieć się też o programach realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy i Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości.

Mamy nadzieję, że spotkanie przekona wielu uczniów, że sukces jest możliwy jeśli potrafimy motywować samych siebie do działania i podejmowania wyważonego ryzyka. Człowiek przedsiębiorczy to taki, który wierzy we własne siły a zarazem zna swoje słabości i potrafi je przezwyciężyć – podkreślają organizatorzy.

do Góry