Ruszkiewicz i Kaczmarek w Radiu Elka

W piątek w Radiu Elka odbyło się spotkanie kandydatów na burmistrza Kościana, Piotra Ruszkiewicza i Sławomira Kaczmarka. W tym przypadku doszło do bezpośredniego starcia.

Na początku prowadzący, Jarek Adamek, przedstawił krótko kandydatów, po czym zapytał ich, jak wygląda Kościan po ponad pięciu latach mijającej kadencji. Burmistrz Piotr Ruszkiewicz powiedział, że Kościan niewątpliwie zmienił się i wypiękniał i przeprowadzono wiele inwestycji. Przypomniał, że spoza budżetu miasta pozyskano 60 mln. zł, a zainwestowano 130 mln. zł m. in. w Plac Wolności, rewitalizację rynku, drogi. – Wiele dobrych rzeczy się wydarzyło w ciągu tych pięciu lat i myślę, że ten bilans działań jest dodatni, a chciałbym podkreślić, że działaliśmy w bardzo trudnych warunkach – ocenił Ruszkiewicz. Kaczmarek wytknął Ruszkiewiczowi dwukrotny wzrost zadłużenia miasta i to, że popełnił wiele błędów.

Reklama

Następnie kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze. Priorytetem Kaczmarka jest utworzenie komunikacji miejskiej. Na pytanie o szczegóły odpowiedział, że jeszcze nie są jeszcze dopracowane. Planuje również wspomóc rozwój ochrony zdrowia. Bierze pod uwagę też to, że mieszkańcy chcą aby w Kościanie powstał żłobek. Burmistrz Ruszkiewicz chce rozpocząć od największych inwestycji, takich jak budowa kortów tenisowych, remonty ulic, czy skatepark. Poza tym skupić się na mniejszych, rozrywkowych zadaniach, bo większość tych dużych zadań jest już gotowa.

Kandydaci mieli też okazje się zadać sobie pytania nawzajem. Ruszkiewicz zapytał Kaczmarka o to, jak wyglądać będzie tworzenie ośrodka zdrowia na os. Konstytucji, skąd weźmie lekarzy, jaki wkład miasto będzie w to miało. Ten odpowiedział, że jest po rozmowach z jednym z podmiotów gospodarczych, który przychodnie prowadzi i że ma to funkcjonować na zasadzie filii, która funkcjonować będzie przez dwa dni w tygodniu. Zaangażowanie miasto kończyło by się więc na udostępnianiu, czy wynajmie pomieszczeń. Kaczmarek zapytał Ruszkiewicza z kolei o planowane oszczędności m.in. w oświacie i inwestycjach. Co planuje, by zmniejszyć wydatki. Ruszkiewicz odpowiedział tu, że przeprowadzone zostały termomodernizacje szkół, co wpłynie na mniejsze rachunki za energię i ogrzewanie. Negocjowane są też umowy z dostawcami. Podejmie też próbę zwiększenia dochodów, chociażby poprzez przyciąganie do miasta inwestorów.

Reklama

Jarek Adamek zadał też pytanie od słuchaczy. Czasu starczyło niestety tylko na jedno. Dotyczyło zastępcy burmistrza. Kaczmarek podkreślił, że będzie to jedna osoba i nie poda nazwiska, ale będzie to mieszkaniec Kościana. Ruszkiewicz ponownie potwierdził, że zastępcą będzie Przemysław Korbik.

Go to TOP