Rok na drogach powiatu kościańskiego!

Kościańska policja podsumowała rok 2022 na drogach powiatu kościańskiego. Teoretycznie było bezpieczniej, bo kolizji i wypadków odnotowano mniej, ale znacznie wzrosła liczba pijanych kierowców.

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach to bardzo ważny aspekt funkcjonowania każdej jednostki policji. W kościańskim Wydziale Ruchu Drogowego służbę pełni 15 mundurowych, z którymi kierowcy mogą się spotkać na ponad 900 kilometrach dróg przebiegających przez powiat kościański. Sporo jest też w powiecie aut, bo około 67 tysięcy. Rok na drogach naszego powiatu do najgorszych nie należał.

Reklama

W minionym roku doszło do 66 wypadków drogowych. Ich liczba systematycznie spada, bo to o 6 mniej niż w 2021 roku. W wypadkach zginęło 6 osób (z czego 4 na miejscu zdarzenia), a 2 w ich następstwie po dłuższym czasie. Sumując tę liczbę okazuje się, że śmierć poniosła jedna osoba mniej, niż rok wcześniej (8 w 2022 r. i 9 w 2021 r.). Obrażenia odniosły 82 osoby, o 10 więcej niż w 2021 roku. Warto przypomnieć, że wypadek drogowy to zdarzenie, którego uczestnicy odnoszą obrażenia wymagające leczenia dłuższego niż 7 dni, lub ze skutkiem śmiertelnym.

Wypadki ze skutkiem śmiertelnym:

W 2022 roku doszło do 433 kolizji drogowych (aż o 122 mniej), czyli zdarzeń, w których nikt poważnie nie ucierpiał, pamiętać jednak należy, że nawet najdrobniejsze zdarzenie powoduje nerwy, spóźnienie do pracy, czy utrudnienia w ruchu. Oprócz tego właściciel pojazdu, który brał udział w kolizji musi często tygodniami czekać na naprawę pojazdu. Warto więc uważać na drodze, unikać ryzykownych manewrów. Znaczny spadek kolizji może jednak nie być skutkiem ostrożniejszej jazdy kierowców, ale po prostu tym, że są one rzadziej zgłaszane służbom, a to ze względu na wprowadzone przed rokiem znaczne wyższe stawki mandatów, także za spowodowanie kolizji.

Reklama
Znów najgorzej w Kościanie

Najwięcej zdarzeń drogowych policja odnotowała w Kościanie – 125 kolizji i 10 wypadków. Kolejnym najbardziej zagrożonym zdarzeniami drogowymi obszarem jest gmina Śmigiel – 96 kolizji i 12 wypadków. W gminie Czempiń było 71 kolizji i 12 wypadków, w gminie Krzywiń 46 kolizji i 11 wypadków, a w gminie Kościan 46 kolizji i 12 wypadków. Na drodze ekspresowej S5 odnotowano 46 kolizji i 8 wypadków. Spośród poszczególnych kategorii dróg najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło na drodze wojewódzkiej nr 308 – 69 zdarzeń, następnie na drodze wojewódzkiej nr 432 – 24 zdarzenia.

Najczęściej sprawcami wypadków drogowych były osoby w przedziale 40 – 59 lat, a kolizji osoby w wieku 25 – 39 lat. Najczęściej sprawcami były osoby kierujące samochodami osobowymi, a także kierujący pojazdami ciężarowymi. Głównymi przyczynami były: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości i niedostosowanie prędkości do warunków. Najczęściej do zdarzeń dochodziło w poniedziałki i piątki w godzinach popołudniowych, najrzadziej w soboty.

W roku 2022 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie zatrzymali aż 243 kierujących pod wpływem alkoholu. Dla porównania w 2021 roku ujawniono ich 157. Różnica jest więc ogromna. Policja zatrzymała 13 uprawnień do kierowania pojazdem w związku z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Tutaj odnotowano znaczny spadek, bo rok wcześniej zatrzymano 26 praw jazdy. Spośród ujawnionych wykroczeń drogowych do najczęstszych należały: przekraczanie dozwolonej prędkości wśród kierujących pojazdami mechanicznymi (6879), nieuprawniona jazda po chodniku wśród rowerzystów (158), a wśród pieszych przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (401).

Go to TOP