Protest rolników na “piątce” trwa! [ZDJĘCIA, FILM]

Trwa ostrzegawczy protest rolników. W powiecie kościańskim rolnicy ciągnikami wyjechali na drogę krajową nr 5 i drogę wojewódzką nr 308.

Protest rolników to akcja ogólnopolska, choć skupiona głównie na Wielkopolsce. W naszym powiecie w drogę wyruszyły dwie kolumny ciągników. Start “kościańskiej” grupy protestujących zaplanowano na godzinę 10.00 na stacji benzynowej w Pianowie, przy drodze krajowej nr 5. Na miejscu zebrali się uczestnicy z kilkunastoma ciągnikami. Około godziny 10.30 wyjechali na drogę krajową nr 5 i powolną kolumną udali się w stronę Piotrowa Pierwszego. Tam planują zawrócić, ale jak będzie dokładnie wyglądała ich trasa okaże się w trakcie. Sytuację na drodze monitoruje także policja. Druga grupa wyjechała z kolei z Jerki i kolumna porusza się po drodze wojewódzkiej nr 308.

Reklama

Głównym postulatem rolników jest walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). To jednak nie wszystko. – Protest ma na celu zwrócenie uwagi na problemy, jakie są aktualnie w rolnictwie. Głównymi postulatami jest skuteczna walka z ASF i odpowiednie likwidowanie szkód łowieckich. Apelujemy też o reformę prawa łowieckiego oraz opanowanie nadmiernego przywozu towarów z zagranicy – wyjaśnia Marek Pawlak, koordynator grupy “kościańskiej”. – Jesteśmy świadomi, że jest to spore utrudnienie dla kierowców i z góry za to przepraszamy, ale nie mamy zbyt dużego pola manewru – dodaje.

Utrudnienia na drogach potrwają najprawdopodobniej do wczesnych godzin popołudniowych. Jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania, to rolnicy nie wykluczają kolejnych akcji protestacyjnych.

Reklama

Dzisiejszy protest jest kolejnym, organizowanym w naszym powiecie. Dwa odbyły się w styczniu tego roku. Zdjęcia, relacje i filmiki z tamtych akcji w artykułach poniżej:

Go to TOP