Powstaje Młodzieżowa Rada Gminy Koscian!

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan otrzymało dofinansowanie na realizację projektu “Młodzieżowa Rada Gminy Kościan”. W jej skład wejdzie 20 lokalnych liderów, którzy nauczą się, jak działa samorząd i pomogą w rozwiązywaniu problemów rówieśników.

Projekt realizowany jest od czerwca i potrwa do grudnia. Jeśli jednak rada się sprawdzi, to może na stałe zagości w gminie Kościan. – Młodzieżowa Rada Gminy Kościan to ciało konsultacyjne, wybierane w wyborach przez swoich rówieśników. W naszym przypadku będą to osoby od 14 do 19 roku życia – wyjaśnia Anna Jądrzyk, trenerka w projekcie. Młodzież zasiadająca w tym organie będzie między innymi konsultowała projekty i decyzje związane z młodzieżą.

Reklama

Młodzieżowa Rada Gminy Kościan to przede wszystkim lekcja edukacji obywatelskiej w praktyce. Aktualnie poszukiwanych jest 20 kandydatów, którzy w niej zasiądą. – Będą to osoby, które już działają, są aktywne, ale mogą jeszcze bardziej włączyć się działania na rzecz swoich rówieśników. Chcemy zintegrować środowiska młodzieżowe, zaktywizować je, by zajęły się rozwiązywaniem problemów młodych – tłumaczy.

Projekt rozpoczął się już w czerwcu, jednak trzeba było najpierw sprawdzić, czy organ taki jest w ogóle potrzebny. Odbyły się już spotkania diagnozujące. Poznano podczas nich zdanie młodzieży na ten temat, ale także ich potrzeby. Teraz trwa rekrutacja kandydatów. By znaleźć się w radzie, muszą oni przedstawić list motywacyjny i rekomendację nauczycieli. – Mają to być osoby zmotywowane i ambitne, które naprawdę chcą działać – wyjaśnia koordynator. Rada młodzieżowa będzie działała tak, jak zwykła rada, więc odbędą się wybory podobne do tych samorządowych. To młodzież wybierze swoich przedstawicieli. Przeprowadzona zostanie również “minikampania” wyborcza, a samo głosowanie odbędzie w szkołach.

Reklama

Wybrane do rady osoby przejdą odpowiednie szkolenia, dzięki czemu nabędą nowe kompetencje i umiejętności. Nauczą się, jak skutecznie działać. Podczas szkoleń młodzież wypracuje wzory dokumentów, wniosków i uchwał. Pozna aspekty prawne działania samorządu i źródła finansowania projektów. Zaplanuje także działania na najbliższą kadencję. Młodzi radni wezmą też udział w innej młodzieżowej radzie, by zobaczyć jak to działa w praktyce.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan: http://www.crgkoscian.pl/.

Go to TOP