Polska 2050 składa propozycje do budżetu Kościana!

Członkowie stowarzyszenia Polska 2050 zamierzają złożyć propozycje do przyszłorocznej uchwały budżetowej Kościana. Stawiają na zdrowie, ekologię i budżet obywatelski.

O swoich pomysłach do przyszłorocznego budżetu Kościana członkowie koła powiatowego Polska 2050 w powiecie kościańskim poinformowali na konferencji prasowej, w której udział wzięła też Barbara Oliwiecka, koordynatorka pionu politycznego stowarzyszenia w naszym okręgu. Jak zaznaczyła, stowarzyszenie myśli o pokoleniu, a nie o kadencji, wspiera samorządy, a ich propozycje mają przynieść pozytywny skutek dla wszystkich.

– Dla samorządów lokalnych chcemy być tym partnerem, który wspiera dobre inicjatywy, ale też punktuje i wskazuje słabości. Po to, by je naprawić. Bardzo ważny jest głos obywateli. Ubolewamy, że Kościan nie ma budżetu obywatelskiego. To narzędzie, które aktywizuje społeczeństwo, wspiera samorządność. To mieszkańcy wiedzą, czego im potrzeba. Apelujemy do burmistrza i rady, aby jak najszybciej wdrożyć to narzędzie – mówi Barbara Oliwiecka.

Ekologia i zdrowie

Działacze stowarzyszenia z powiatu kościańskiego przedstawili z kolei dwie kolejne propozycje. – Pierwszy temat związany jest ze zwolnieniami od podatku od nieruchomości na 5 lat budynków, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy świadomi, że wiąże się to z mniejszymi wpływami do budżetu, ale powinno nam przyświecać hasło “pokolenie, nie kadencja”. Wprowadzenie czegoś teraz z tą myślą spowoduje, że zaowocuje to w przyszłości – wyjaśnia Dawid Murek, przewodniczący kościańskiego koła Polska 2050. Jak zaznacza, to samorządy powinny wykonać pierwszy krok ku transformacji, bo na rząd w tym temacie liczyć nie można.

Kolejna propozycja jest raczej łatwa do zrealizowania i nie wymaga jakichś większych kosztów. Chodzi o defibrylator AED. O szczegółach opowiedziała Marta Furmaniak, wiceprzewodnicząca koła. – To rzecz, która powinna znajdować się w każdym mieście. Plusy są ogromne, skraca to czas udzielenia pomocy osobom potrzebującym. Czas w nagłych przypadkach jest kluczowy. Taki defibrylator powinien stanąć w miejscu ogólnodostępnym przez całą dobę. Proponujemy kościański Rynek – mówi Marta Furmaniak. Podkreśla też, że do użycia takiego urządzenia nie potrzeba żadnej wiedzy medycznej. W związku z rosnącą liczbą chorób układu krążenia, urządzenie takie staje się coraz bardziej niezbędne.

Wnioski przedstawione na konferencji członkowie Polska 2050 złożą w formie pisemnej do burmistrza oraz radnych. Zapewniają też, że chętnie porozmawiają o szczegółach z władzami miasta.

do Góry