Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Czempiniu

We wtorek, 27 grudnia z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego na czempińskim rynku odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz gminy i delegacji różnych instytucji i organizacji społecznych.

Przed oficjalną uroczystością burmistrz Czempinia, Konrad Malicki odwiedził cmentarze parafialne w Głuchowie i w Starym Gołębinie i złożył kwiaty pod tablicami poświęconymi poległym w Powstaniu Wielkopolskim mieszkańcom Ziemi Czempińskiej. Obchody rozpoczęły się z kolei od włączenia syren alarmowych o 16:40, czyli w godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Następnie zgromadzeni na rynku w Czempiniu wysłuchali hymnu. Następnie, w okolicznościowym przemówieniu, burmistrz Malicki podkreślił ogromną determinację i hard ducha Powstańców Wielkopolskich.

Reklama

Wśród powstańców byli nasi dziadkowie, pradziadkowie, ojcowie, krewni. Walczyli wyzwalając nasze miasto oraz na innych powstańczych frontach. Tutaj, przy tym pomniku, oddajemy cześć wszystkim bohaterskim Wielkopolanom, którzy mieli odwagę działać, pracować organicznie, konspirować, a wreszcie walczyć z bronią w ręku o to, aby te ziemie były wolne i stały się na powrót częścią odrodzonej Ojczyzny. Powstanie Wielkopolskie było szczególne i jedyne w swoim rodzaju, bo rodziło się oddolnie. Za broń sięgnęli zwyczajni mieszkańcy wielkopolskich miast i miasteczek. Rzemieślnicy, przedsiębiorcy, kupcy, robotnicy, uczniowie, inteligencja, ziemiaństwo i duchowieństwo. Wszyscy zjednoczeni w jednym pragnieniu: życia w wolnej i odrodzonej Rzeczpospolitej Polskiej – mówił.

Reklama

Po przemówieniu burmistrza oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów na czempińskim rynku. Po tej części uroczystości uczestnicy przy wtórze trąbki, minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Na zakończenie uroczystości niebo nad czempińskim Rynkiem rozświetliły czerwone race. W ten sposób cześć i hołd Powstańcom Wielkopolskim oddali czempińscy kibice Lecha Poznań. Obchody rocznicy zakończyły się mszą świętą w Kościele Parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Czempiniu.

Zdjęcia: Urząd Miejski Czempinia

do Góry