Nowe stroje dla strażaków!

Strażacy z PSP w Kościanie mają nowe ubrania ochronne. Zastąpiły one te stare, które służyły im przez 10 lat.

Jednym z warunków niezawodności strażaków podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych jest ich  bezpieczeństwo.  Ratownicy stosują wiele środków ochrony osobistej, bo w środowisku w jakim działają nie brakuje zagrożeń dla ich życia i zdrowia. Dziś niemal każdy kojarzy, że atrybutem  strażaka jest charakterystyczne ubranie, w które ratownicy ubierają się wyjeżdżając do akcji. Oprócz hełmu strój jest najczęściej używanym elementem ochrony ratownika, który decyduje o jego bezpieczeństwie. – Laikom może się wydawać, że wymagania i oczekiwania użytkowników w przypadku tego typu odzieży mogą być ze sobą sprzeczne bo np. z jednej strony ubrania chronią przed ciepłem czy zimnem, a z drugiej muszą też zapewniać optymalną wentylację tak, by ratownik nie tracił zbyt szybko sił – wyjaśnia zastępca komendanta KP PSP w Kościanie, Andrzej Ziegler.

Reklama

Ubranie aby spełniało swą rolę musi być wielowarstwowe ale nie może krępować ruchów użytkownika i nie może być też zbyt ciężkie. Kolejnymi atrybutami ubrania bojowego strażaka muszą być elementy wyróżniające z tak zwanego „tła akcji”, by   uczestnicy akcji byli dla siebie wzajemnie widoczni. Duże znaczenie mają elementy związane z ergonomią pracy. Ubranie chroni ciało strażaka przed otarciami i skaleczeniami przy pokonywaniu różnych przeszkód.

Od kilkunastu dni  kościańscy strażacy używają nowych ubrań specjalnych, które zastąpiły te używane od ponad 10 lat.  W sumie zakupiono 50 kompletów ubrań a ich wartość przekroczyła 150 tys. zł. Zakup w całości został sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu na lata 2017 – 2020”. Realizacja tego zadania z pewnością poprawi bezpieczeństwo ratowników podczas akcji.

Reklama
Go to TOP