Nadciąga kolejny orkan. Będzie niebezpiecznie!

Po orkanie Ksawerym, w naszą stronę zmierza kolejny. Nauczeni doświadczeniami sprzed kilku tygodni powinniśmy się przygotować.

Orkan Grzegorz, bo tak nazwano tworzący się nad Bałtykiem niż wtórny, zmierza już w kierunku północy naszego kraju i w stronę Białorusi, to układ który spowoduje szybki spadek ciśnienia. Z kolei nad Morzem Śródziemnym znajduje się akurat wyżowy układ i pomiędzy nimi będą tworzyć się mocne wiatry, które w porywach osiągać mogą nawet prędkość 120 km/h.

Przez całą sobotę wiatr będzie się więc u nas nasilał, ale jego apogeum przypadnie nie nadzielę. Instytut Meteorologii i Gospodarni Wodnej wydał więc ostrzeżenia. Dla wielkopolski prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. Przejściowo w godzinach od 04:00 do 12:00 wiatr w porywach do 115 km/h. Wiatr w naszej okolicy ma zacząć słabnąć w niedzielne popołudnie i przenieść się na wschód Polski.

Warto też zaznaczyć, że silnemu wiatrowi będą towarzyszyć chwilami obfite opady, podczas których w ciągu doby może spaść od 15 do 30 mm deszczu (możliwe też, że deszczu ze śniegiem), a w górach nawet 50 cm śniegu. Warto więc zabezpieczyć piwnice i nieruchomości przed zalaniem, a także usunąć ze swoich posesji wszelkie luźne elementy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zachować należy szczególną ostrożność przed wiatrołomami i drzewami, bo te mogą się przewracać, jak w przypadku orkanu Ksawery.

Zobacz skutki poprzedniego orkanu TUTAJ.

 

 

do Góry