Miliony na drogi i ścieżki w gminie Czempiń!

23 miliony złotych planuje przeznaczyć gmina Czempiń w tym oraz przyszłym roku na drogi i ścieżki pieszo-rowerowe. Z własnego budżetu samorząd wyda na ten cel około 6,6 mln. zł.

Wiadomość na pewno ucieszy mieszkańców Czempinia i użytkowników dróg w całej gminie. W 2021 i 2022 roku gmina zamierza bowiem przebudować wiele kilometrów dróg i ulic. Powstaną też nowe ścieżki rowerowe, ciągi pieszo rowerowe i infrastruktura z nimi związana. – Ten i przyszły rok będą przełomowe. Budowa dróg jest dla nas priorytetem. Inwestycje te poprawią komfort użytkowania dróg, ich estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Inwestycje drogowe są też bodźcem rozwojowym i pobudzają przedsiębiorczość – mówi Konrad Malicki, burmistrz Czempinia. W sumie zaplanowano przeznaczyć niecałe 23 miliony złotych na drogi i ścieżki rowerowe.

Reklama

Gmina uzyskała jednak spore dofinansowania, z własnego budżetu wyłoży więc około 6,6 mln. zł. Kwoty mogą się oczywiście różnić, bo część przetargów czeka na swoje rozstrzygnięcia. Jak jednak zaznacza burmistrz, rozstrzygnięcia przetargowe są ostatnio korzystne. To także jeden z czynników mających wpływ na to, że gmina w tak krótkim czasie chce zrealizować tak wiele inwestycji. Kwoty mogą bowiem wkrótce znacznie wzrosnąć.

Które drogi?

W samym Czempiniu realizowane będą drogi zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycji Drogowych. Przebudowy doczekają się ulice: Podgórna, Kręta, X-lecia RKS, Kwiatowa oraz odnoga ul. Spółdzielców i odnoga ul. Poznańskie Przedmieście. Te inwestycje uzyskały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z kolei ul. Wiatrakowa oraz parking w miejscu byłej stacji benzynowej na Rynku w Czempiniu realizowane będą całkowicie z budżetu gminy. Tak samo sfinansowany zostanie łącznik pomiędzy ulicami Przedszkolną i Jeździecką.

Reklama

Poza miastem zaplanowano przebudowę drogi z Donatowa w kierunku Rąbinia do granicy gminy. Tutaj także wsparcie uzyskano z RFIL. Remont dotknie też drogę w Piechaninie dzięki wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie z PROW przeznaczone zostanie również na budowę dróg w strefie inwestycyjnej w Głuchowie. Całkowicie ze środków własnych gmina wyremontuje drogi asfaltowe w Borowie i Bieczynach oraz drogę w Starym Gołębinie.

Plan budowy ścieżek rowerowych na zdjęciu:

Kiedy?

Większość inwestycji drogowych realizacji doczeka się jeszcze w tym roku. Z kolei ścieżki rowerowe to plan na rok przyszły. Część przetargów już rozstrzygnięto, część czeka na rozstrzygnięcie, a część gmina ogłosi wkrótce. Wszystko ma być gotowe do końca 2022 roku.

Go to TOP