Milion dla Ośrodka Rehabilitacyjnego

Ośrodek Rehabilitacyjny w Kościanie otrzymał prawie milion złotych dotacji na rehabilitację medyczną. Dzięki wsparciu mają zmniejszyć się kolejki na rehabilitację.

Na projekt udało się pozyskać 981 tysięcy złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Program jest dedykowany osobom, które mają ubytek mięśniowo-kostny i mówimy tutaj głównie o bólach kręgosłupa – wyjaśnia dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego w Kościanie, Agata Michalkiewicz.

Reklama

Skorzystać z niego będzie mogło 330 osób, w tym 230 kobiet w wieku 50-59 lat i 100 mężczyzn w wieku 50-64 lat. By zakwalifikować się do projektu trzeba posiadać skierowanie na rehabilitację od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Z dokumentem należy zgłosić się do Ośrodka Rehabilitacji w Kościanie. Tam zostanie przeprowadzone badanie, które stwierdzi, czy pacjent może wziąć udział w projekcie. Jeśli tak, to rozpocznie się rehabilitacja i potrwa ona do 20 dni. W jej trakcie odbywać się będą 2 rodzaje ćwiczeń w ciągu dnia, a także 3 zabiegi fizykalne. Będzie można skorzystać także z zajęć poza ośrodkiem. Po miesiącu od zakończenia rehabilitacji pacjent ponownie konsultuje się z lekarzem.

– Program ma na celu przede wszystkim zmniejszenie kolejki oczekujących. Chodzi o to, by pacjenci z rozpoznaniem stanów bólowych bezpośrednio trafiali na rehabilitację, a nie czekali około roku. Takie są terminy teraz w placówkach – tłumaczy Agata Michalkiewicz. Dodatkowo Ośrodek Rehabilitacyjny będzie mógł za około 40 tysięcy złotych zakupić sprzęt. Dotacja zwiększy też zatrudnienie w związku ze zwiększoną liczbą pacjentów. Jak dodaje dyrektor, wsparcie takie jest bardzo ważne, tym bardziej, że potrzeby ośrodka są spore. Trzeba zakupić m.in. nowy samochód. Poszukiwani są właśnie inwestorzy, którzy wspomogą zakup nowego auta. Rozmowy będą prowadzone m.in. z samorządami.

Reklama

Realizacja projektu rozpocznie się najprawdopodobniej wraz z początkiem listopada i potrwa do 31 sierpnia 2021 roku.

Go to TOP