Likwidacja oddziałów przedszkolnych. Co zamiast nich?

Wraz z końcem sierpnia nastąpi likwidacja oddziałów przedszkolnych w trzech szkołach podstawowych. Jak tłumaczy burmistrz, “lukę” wypełnią placówki prywatne.

Rada Miejska Kościana podjęła decyzję o przekształceniu szkół podstawowych nr 1, 3 i 4 poprzez likwidację oddziałów przedszkolnych. Burmistrz oczywiście, swoim zwyczajem, nie był łaskaw uzasadnić swojego projektu uchwały. Z projektu uchwały dowiadujemy się jednak, że likwidacja oddziałów przedszkolnych spowodowana jest tym, że dostosowanie pomieszczeń do wymagań prawnych byłoby bardzo kosztowne, a w mieście powstać mają trzy przedszkola niepubliczne, które “wypełnią lukę” po zlikwidowanych miejscach.

Reklama

By zapewnić dzieciom w celu  zapewnienia powszechnego dostępu do edukacji przedszkolnej wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym planuje się, że na terenie Gminy Miejskiej Kościan powstaną trzy niesamorządowe przedszkola publiczne,  które  poprzez  utworzenie  425 miejsc  przedszkolnych  zabezpieczą  potrzeby  gminy w zakresie  tych  usług  społecznych  i uzupełnią  sieć  publicznych  przedszkoli  już  istniejących – czytamy w uzasadnieniu.

Radny Łukasz Naglik miał podczas sesji jednak dodatkowe pytania. – W jakim czasie powstaną przedszkola prywatnych inwestorów, kiedy to powstanie? Co z kadrą nauczycielską, czy wyraża chęć przejścia do tych nowych placówek? – pytał radny Łukasz Naglik. Pytał też, czy budowane od kilku lat przedszkole na os Konstytucji 3 Maja także “zapełni dziurę” powstałą po likwidacji oddziałów przedszkolnych i czy będzie gotowe do 1 września przyszłego roku.

Reklama

Burmistrz odpowiedział, że trzy przedszkola niepubliczne powstaną do końca sierpnia. Więcej wyjaśniła Irena Tomczak, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. – Ta uchwała jest początkiem drogi. To ona daje nam możliwość prowadzenia spotkań z nauczycielami. W pierwszej kolejności będziemy czynić starania, aby ci nauczyciele znaleźli zatrudnienie w jednostkach prowadzonych przez gminę miejską Kościan – tłumaczyła.

Burmistrz wyjaśnił, że większych zmian dla dzieci i ich rodziców nie będzie. – Te przedszkola prywatne są prowadzone na zasadach samorządowych. 5 godzin wolne od opłaty, później złotówkę za godzinę. Podstawa programowa jest taka sama. Oczywiście samorząd za to płaci, ale nie ponosi kosztów prowadzenia przedszkoli, remontów, napraw. Jedyna różnica to, że pracownicy nie mają karty nauczyciela – zaznaczył Piotr Ruszkiewicz. Z kolei przedszkole na os. Konstytucji zastąpi tylko “baraczki”. Zapewnił jednak, że rozpocznie działalność od 1 września 2022 roku.

Uchwałę poparli wszyscy radni poza Łukaszem Naglikiem, który wstrzymał się od głosu.

Go to TOP