Krzywiń mały/wielki świat! Projekt krzywińskiej biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń w 2023 roku pozyskała spore dofinansowanie z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki wsparciu udało się przeprowadzić wiele działań promujących czytelnictwo

Projekt „Krzywiń mały/wielki świat” otrzymał dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tysięcy złotych. Całkowita wartość realizowanego zadania to 112 tys. zł. Projekt realizowano od lipca do listopada tego roku. W ramach działań odbywały się szkolenia, konferencje, spotkania z udziałem bibliotekarzy i przedstawicieli zaproszonych do współpracy partnerów. Między innymi Urzędu Miasta i Gminy w Krzywiniu, Zespołu Szkół w Krzywiniu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzywiniu, Gminnej Rady Seniorów, Stowarzyszenia „Promień”, sołectw, klubów seniora, kół gospodyń wiejskich.

Reklama

Głównym celem współpracy Biblioteki z liderami życia społecznego jest rozwijanie lokalnych partnerstw, w których wiodącym podmiotem jest biblioteka jako przestrzeń do spotkań i działalności twórczej, ale też promowanie aktywności czytelniczej i integracji mieszkańców – podkreśla Jolanta Bilska, dyrektor krzywińskiej biblioteki. Jak dodaje, działania skierowano przede wszystkim do użytkowników biblioteki. Ciekawą propozycję skierowano do najmłodszych mieszkańców Krzywinia – uczniów Zespołu Szkół w Krzywiniu. Brali oni udział w warsztatach komiksowych, prowadzonych przez pisarza Zbigniewa Masternaka. Dowiedzieli się co to jest komiks, poznali jego historię, zgłębiali tajniki sztuki tworzenia historii rysunkowych. W wyniku działań młodych autorów powstanie drukowana komiksowa historia Krzywinia, widziana oczami (a właściwie kreską), jego mieszkańców. Do prac krzywińskiej młodzieży dołączyli swoje komiksy uczniowie Zespołu Szkół w Jerce, opowiadając o swoich miejscowościach i ich atrakcjach. Nagrodą dla komiksiarzy będzie wyjazd do nowoczesnego muzeum początków państwa polskiego – Bramy Poznania.

Także starsza młodzież chętnie uczestniczyła w odbywających się w Bibliotece zajęciach teatralnych, w ramach których przygotowana została poetycka etiuda filmowa o Krzywiniu, jego historii i współczesności. Dorośli mogli z kolei wypróbować swoje artystyczne talenty, ale w wersji śpiewanej. Właśnie dla nich prowadzone były w krzywińskiej Bibliotece warsztaty wokalne i z pisania tekstów piosenek. Tutaj celem spotkań było stworzenie utworu śpiewanego o Krzywiniu. Osoby zainteresowane historią lokalną zaproszono na spotkanie autorskie z regionalistą i literatem Pawłem Buksalewiczem, który oprowadził słuchających śladami historycznych i zapomnianych miejsc w gminie Krzywiń. Czytał też swoje fraszki  i aforyzmy.

Reklama

Ostatnim w tym roku wydarzeniem organizowanym w ramach realizowanego projektu było spotkanie otwarte dla mieszkańców gminy Krzywiń. Odbyło się ono 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w Domu Strażaka w Krzywiniu. Podsumowano pierwszy etapu realizacji zadania i zaprezentowano wszystkie podjęte w 2023 roku działania projektowe. Kolejny rozdział projektu rozpocznie się już w 2024 r. Wsparcie pochodziło ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Zdjęcie: Biblioteka Krzywiń

Go to TOP