Kradzież rozbójnicza w Kościanie – to fake news!

Groźnie brzmiąca informacja o kradzieży rozbójniczej z bronią palną, która miała mieć miejsce w Kościanie to FAKE NEWS.

„Kradzież rozbójnicza na sklep w Kościanie. Policja publikuje wizerunek sprawcy” – taka informacja zaczęła pojawiać się na portalu społecznościowym facebook. To fake news mający zachęcić do kliknięcia w link.

Reklama

Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność, ponieważ takie ogłoszenia to fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, publikowane w celu osiągnięcia korzyści przez nieuczciwe osoby. Celowo używane są w nich chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę czytającego. Wystarczy chwila zastanowienia, aby stwierdzić, że konto, z którego został udostępniony link jest fikcyjne oraz strona, na której, rzekomo są umieszczone informacje o całym zdarzeniu, również jest podejrzana. Klikając w takie linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł – ostrzega policja.

Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a. Jeśli wydaje się nam, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią i pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej. Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

Reklama
Go to TOP