Jak otrzymać dotację? Spotkanie o programie Czyste Powietrze

W środę odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne w ramach akcji Czyste Powietrze. Można było dowiedzieć się, jak otrzymać dotację lub pożyczkę na wymianę pieców, czy remonty.

Było to pierwsze spotkanie w ramach akcji Czyste Powietrze. Początkowo jednak Bartosz Napierała, strażak z PSP w Kościanie, opowiedział zebranym o niebezpieczeństwie, jakim jest czad. Następnie dr Ewa Teślak, audytor energetyczny wytłumaczyła w jak otrzymać dotację lub pożyczkę z programu Czyste Powietrze. – Transport i przemysł powodują zaledwie 15% zanieczyszczeń powietrza. Z kolei 80% tych zanieczyszczeń powstaje poprzez spalanie paliw stałych w gospodarstwach domowych – wyjaśniła. Najbardziej odczuwalne są dla nas zanieczyszczenia z tak zwanej niskiej emisji, powstającej poprzez nieefektywne spalanie, lub palenie paliwami złej jakości. Powstają wtedy szkodliwe dla naszego zdrowia cząsteczki, wpływające negatywnie na układ oddechowy i nerwowy.

Reklama

Dlatego też rząd zaproponował program Czyste Powietrze, przeznaczony dla osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych. W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieców, czy remonty ograniczające starty energetyczne. Jest to m.in. wymiana stolarki okiennej, docieplenie budynku i ścian, osuszanie i eliminowanie wilgoci, wentylacja, czy mikro-instalacje odnawialnych źródeł energii.

Zainteresowani programem mogą wziąć udział w kolejnych spotkaniach, których terminy poznamy niedługo. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, będzie można też uzyskać pomoc i informacje o programie od specjalistów, którzy przyjmować będą w godz. 9.00 – 17.00 w budynku przy ul. Bernardyńskiej 2.

Reklama
Go to TOP