Fotografowie wędrowni – wernisaż zdjęć Mistrzów Fotografii [ZDJĘCIA]

W czwartek, 18 maja w kaplicy poewangelickiej w Śmiglu odbył się wernisaż wystawy zdjęć wykonanych w ramach projektu “Fotografowie wędrowni”. Na wystawie znalazło się ponad 400 fotografii przedstawiających mieszkańców gminy Śmigiel.

Fotografowie wędrowni to swojego rodzaju fotodokument społeczności gminy Śmigiel. Fotografowie działający przy Centrum Kultury w Śmiglu przez dwa lata odwiedzali miejscowości w gminie Śmigiel i wszystkim chętnym wykonywali zdjęcia. Autorami zdjęć są: Piotr Biały, Miłosz Dopierała, Katarzyna Gruszko, Ewa Gucińska, Piotr Szudra, Paulina Stróżyk, Sławomir Mielcarek, Marcin Walewicz. Koordynatorem akcji był Sławomir Skrobała, który podczas wernisażu opowiedział o największych i najbardziej znanych projektach podobnych do tego, który przeprowadzili śmigielscy fotografowie. Podkreślił, że akcja miała też być nawiązaniem do dawnych wędrownych fotografów, ale w nowej odsłonie i z akcentem społecznym.

Kilka danych przedstawił z kolei Piotr Biały. – Odwiedziliśmy 38 miejscowości w naszej gminie. Udało się sfotografować 623 osoby. Fotografowało 8 fotografów ze starszej grupy, a 7 z młodszej pomagało i brało czynny udział. Bez nich byłoby dużo ciężej. Najstarszy sfotografowany mieszkaniec gminy miał 97 lat, a najmłodszy pół roku. Przejechaliśmy około 420 kilometrów. Nie robiliśmy tylko mieszkańców, bo chcieliśmy pokazać też trochę miejscowość. Nie udało nam się policzyć ile zdjęć zrobiliśmy razem. Padały różne kwoty. Są tacy, którzy robią po kilka tysięcy zdjęć, są tacy co robią kilkaset. Zrobiliśmy więc kilkanaście tysięcy zdjęć. Z tych musieliśmy wybrać – opowiadał Biały.

Podczas wernisażu zaprezentowano pojedyncze zdjęcia mieszkańców, których powstanie było głównym celem projektu, ale też zdjęcia grupowe i te zdradzające kulisy akcji. Wystawę można oglądać 20, 21 i 28 maja, a także w inne dni po telefonicznym uzgodnieniu.

do Góry