Forum Kół Gospodyń Wiejskich [ZDJĘCIA]

We wtorek, 14 listopada, w Racocie odbyło się I Forum Samorządowe Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kościańskiego. Przedstawiono na nim projekty dla kół, kobiet i podkreślono, jak ważne są one dla społeczności lokalnych

Forum odbyło się w Zespole Szkół w Racocie. Na spotkaniu obecni byli przede wszystkim przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw, w sumie ponad 30 organizacji z powiatu kościańskiego, senator Wojciech Ziemniak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk i przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu kościańskiego. Zebranych powitał dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku Bartosz Kobus. Następnie głos zabrał wicemarszałek Grabowski, który był pomysłodawcą takich spotkań.

Reklama

Mam nadzieję, że forum to przyniesie wiedzę, jak można czerpać i w jaki sposób korzystać ze środków samorządu Województwa Wielkopolskiego. To główny cel tych spotkań. Mamy programy takie jak Wielkopolska Odnowa Wsi, czy Pięknieje Wielkopolska Wieś, które cieszą się dużą popularnością. Środki na Wielkopolską Odnowę Wsi z roku na rok zwiększamy. Mamy już projekt budżetu samorządu województwa na przyszły rok. W tym roku było to dziesięć milionów złotych, w przyszłym będzie około czternaście milionów. Oprócz tego są też inne konkursy na różne projekty. Co jednak jest najistotniejsze to, że przygotowujemy z tej puli milion złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Chcemy, by wasza aktywność było doceniona i byście skorzystali z tych środków – mówił wicemarszałek. Zachęcił też do wypełnienia przygotowanych przez samorząd województwa ankiet, których wyniki pozwolą na przygotowanie strategii, które w jak najlepszy sposób wspomogą koła i środowiska wiejskie.

Po wicemarszałku Grabowskim głos zabrał senator Wojciech Ziemniak. W żartobliwy sposób zachęcał wsie i koła gospodyń do ubiegania się o środki. Przypomniał, że takie fora odbywają się w każdym z 31 powiatów w Wielkopolsce i na każdym marszałek obiecuje to samo, warto więc przygotować dobre wnioski na ciekawe pomysły. – Cieszę się, że tu jesteście, wykazujecie się aktywnością, bo bez was, niewiele by się działo w małych miejscowościach. Korzystajcie więc z tych pieniędzy, bo warto – podkreślił.

Reklama

Po przemówieniach przyszedł czas na prezentacje, podczas których członkowie Kół Gospodyń Wiejskich dowiedzieli się między innymi o programach, z których mogą korzystać, o działaniach liderów i liderek wsi, programach zdrowotnych dla kobiet, a nawet o programie ograniczenia marnotrawstwa i strat żywności. Nie zabrakło też części artystycznej. Na scenie zaprezentowała się Emilia Nowak, która jako 12-latka została wicemistrzynią telewizyjnego talent-show “Mam Talent”.

Go to TOP