Dofinansowanie dla Kościana i powiatu [ZDJĘCIA]

Kościan i powiat kościański otrzymają dofinansowanie na Środowiskowe Domy Samopomocy. W sumie to 6,5 mln. zł.

Obydwa dofinansowania pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a podpisanie umów i wręczenie symbolicznych czeków odbyło się w poniedziałek, 22 maja w Kościańskim Ośrodku Kultury. Miasto Kościan otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 5,6 mln. zł na adaptację budynku na rogu ulic Piłsudskiego i Grodziskiej na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościanie, a powiat kościański ponad 800 tys. zł na rozbudowę budynku w którym działa Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Gostyńskiej w Kościanie

Reklama

Najpierw głos zabrała obecna na spotkaniu minister Maląg. Wyjaśniła, jak ważne jest wsparcie dla rodzin, dzieci, osób starszych i osób ze szczególnymi potrzebami, a także niepełnosprawnych. Także wspieranie Środowiskowych Domów Samopomocy. – Na terenie kraju mamy osiemset pięćdziesiąt pięć Środowiskowych Domów Samopomocy. Około trzydziestu pięciu tysięcy osób z nich korzysta. Tu w Wielkopolsce siedemdziesiąt cztery takie domy i korzysta z nich ponad dwa i pół tysiąca osób. Ważne jest to, żeby powstawały kolejne tego typu placówki. Żebyśmy w jednej strony wypełniali białe plamy, a z drugiej podnosili standard świadczonych usług. Te miejsca, które przede wszystkim będą służyły drugiemu człowiekowi. Dziękuje samorządowcom, że realizujecie te zadania, bo one wychodzą na przeciw oczekiwaniom mieszkańców – mówiła. Kilka słów do zebranych skierowali też poseł Ławniczak i wojewoda Zieliński.

Potem nastąpiło podpisanie umów. Podpisywali je przedstawiciele samorządów: z miasta burmistrz Piotr Ruszkiewicz, z powiatu starosta Henryk Bartoszewski, wicestarosta Dorota Słowińska i skarbnik powiatu Michał Samoląg. Sygnatariuszem był również wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Na spotkaniu obecni byli także Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i poseł Tomasz Ławniczak.

Reklama

O planowanej inwestycji powiedział też burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Ta warta ponad pięć i pół miliona złotych inwestycja jest warta dla Kościana po trzykroć. Po pierwsze podniesie komfort pracy i pobytu w Środowiskowym Domu Samopomocy. Drugie, przeprowadzka poprawi komfort pracy Ośrodka Pomocy Społecznej, który nie zmieniając adresu powiększy się o kilkaset metrów kwadratowych. Po trzecie, ta inwestycja ma też charakter symboliczny. Remontujemy dom, który miastu zapisał w testamencie zasłużony samorządowiec, Teodor Kubacki. Jestem przekonany, że nasz pomysł przyjąłby z ogromną radością – mówił Ruszkiewicz dziękując minister i wojewodzie. Za wsparcie podziękował też starosta Henryk Bartoszewski.

Go to TOP