Dni Otwarte Funduszy Europejskich [ZDJĘCIA]

W sobotę, 8 października, w gminie Czempiń, podobnie jak w wielu innych miejscach Polski, obchodzono „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Akcja pozwala bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbyły się w Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia oraz w Szkole Podstawowej im. H. Gieburowskiej w Głuchowie.

Reklama

Szkoła Podstawowa w Głuchowie

Obchody w Głuchowie zainaugurowano meczem piłkarskim. Młodzi piłkarze mieli okazję porozmawiać z byłym piłkarzem Lecha Poznań Damianem Łukasikiem. Czas umilały gry, zabawy i animacje dla dzieci, konkursy i zabawy z rodzicami oraz pokazy naukowe z wykorzystaniem wyposażenia i umiejętności pozyskanych i nabytych podczas realizacji unijnych projektów. Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. W godzinach wieczornych na sali gimnastycznej odbył się seans kinowy.

Tlenownia

W Tlenowni można było z kolei skorzystać z całego wachlarza bezpłatnych atrakcji, zajęć i usług. Uczestnicy mogli zwiedzić obiekt z przewodnikiem, w którego rolę wcielił się zastępca burmistrza Czempinia, Andrzej Socha. Podzielił się ze słuchaczami rozległą wiedzą na temat samej Tlenowni, zarówno jej historii, jak i zrealizowanego projektu rewitalizacji z pomocą unijnego dofinansowania. Archeolodzy Daniel Franek i Janusz Grupiński przybliżyli tajniki swojej pracy i tchnęli życie w wyeksponowane w Izbie Muzealnej artefakty. Opowiadali, jak wyglądało życie ich użytkowników.

Reklama

Centrum Kultury Czempiń zadbało o sferę fizyczną i duchową, poprzez warsztaty kulinarne i ceramiczne. Zebrani goście mieli także możliwość podejrzeć otwartą próbę orkiestry dętej „Parada” i poznać dorobek i historię Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”. Sala wielofunkcyjna na cały dzień zamieniła się w salę kinową. W trosce o zdrowie mieszkańców przeprowadzano też profilaktyczne badania i porady dietetyczne. Nie zabrakło też poczęstunku i kawy. Zarówno w Głuchowie, jak i w Czempiniu, można było spotkać się z Mirosławem Hertmanowskim, medalistą Mistrzostw Świata w siłowaniu na rękę. Do dyspozycji dzieci były też bezpłatne animacje i warsztaty. Wszystkich zgromadzonych oczarował bezpłatny pokaz iluzji w wykonaniu Piotra Szumnego, należącego do ścisłej czołówki zawodowych polskich iluzjonistów.

Wydarzenia organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich to doskonała okazja, aby nasi mieszkańcy mogli uświadomić sobie jak ważne jest to, że przynależymy do Unii Europejskiej oraz ile dobrego te fundusze nam przynoszą. Wielu przedsięwzięć na terenie naszej gminy nie udałoby się zrealizować bez środków pomocowych Unii Europejskiej. Mówię tutaj o takich przedsięwzięciach jak choćby budowa sali gimnastycznej i termomodernizacja szkoły w Głuchowie, budowa dróg w Betkowie czy Piechaninie, lub kanalizacji sanitarnej w Jarogniewicach, albo Czempińskiego Węzła Przesiadkowego i oczywiście Tlenowni. Dlatego też gmina Czempiń po raz kolejny wzięła udział w tym wydarzeniu – wyjaśnia wiceburmistrz Andrzej Socha.

Go to TOP