Dni Kościana 2024 – znamy dokładny program!

Wreszcie poznaliśmy szczegółowy program tegorocznych Dni Kościana. O głównych gwiazdach, którymi będą Viki Gabor i Skolim, poinformowano już dość dawno, ale szczegółów wciąż nie było. Te podano dopiero półtora tygodnia przed imprezami.

Po klęsce ubiegłorocznych Dni Kościana organizatorzy postanowili wyłożyć znacznie więcej pieniędzy na tegoroczne święto miasta. Będzie zapewne znacznie ciekawiej, choć nie idealnie. Tak, jak w zeszłym roku nie zaplanowano praktycznie nic dla młodzieży, tak w tym roku zakontraktowano gwiazdy praktycznie tylko dla młodzieży. Tegoroczne Dni Kościana znów niestety będą nosić kiepską nazwę “Święto miasta – rozrywka ze smakiem”. Wydarzenie będzie dwudniowe, choć zacznie się od uroczystej sesji Rady Miejskiej Kościana w piątek, 14 czerwca, o godzinie 12.00. Tego dnia jednak żadnych dodatkowych atrakcji nie będzie. Te zaplanowano na sobotę i niedzielę.

Reklama

W sobotę, 15 czerwca, przy kościańskim basenie pojawi się scena, na której zaprezentuję się najpierw Skolim. Jego koncert zaplanowano na godzinę 17.00. O godzinie 20.00 pojawić się ma gwiazda tegorocznych Dni Kościana – Viki Gabor. Po jej koncercie, na 22.00 zaplanowano imprezę taneczną z kościańskim producentem muzycznym, DJ NDA. Tego dnia, również przy basenie, odbędzie się Kościański Festiwal Smaków. Foodtrucki stać będą od godziny 12.00 do mniej więcej północy.

Niedziela to czas dla najmłodszych mieszkańców Kościana, ale rzutem na taśmę udało się jeszcze zaplanować coś dla miłośników piłki nożnej. O godzinie 13.30 na Placu Wolności rozpoczną się prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży. Od 15.00 do 19.00 funkcjonować będzie Strefa Dziecka – animacje, zabawy, warsztaty, dmuchańce, pokazy cyrkowe i inne atrakcje. W niedzielę swój pierwszy mecz na Euro 2024 rozegra też reprezentacja Polski. Z tej okazji w parku przy KOK stanie telebim, na którym o godzinie 15.00 transmitowany będzie mecz Polska – Holandia. Warto więc się wybrać i kibicować. Prawdopodobnie będzie można też w strefie kibica zakupić napoje i jedzenie, ale trwa ustalanie szczegółów.

Reklama

Zaplanowano też wydarzenia towarzyszące, m.in. turniej ulicznej piłki ręcznej, regaty kajakowe Kolberg – Ratajczak, charytatywny mecz futsalu. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. W trakcie wydarzeń przeprowadzana będzie zbiórka, by pomóc zmagającej się z nowotworem Basi Górskiej. Warto podkreślić, że podczas koncertów nieczynny będzie parking przy basenie. Organizatorzy zapewniają jednak, że przygotowany zostanie bezpłatny parking przy ul. Nacławskiej. Szczegóły dotyczące tych parkingów i ruchu opublikowane zostaną przed świętem miasta.

Impreza ta organizowana jest z dużym wyprzedzeniem, umowy były podpisane już dawno, realizujemy więc wszystko tak, jak KOK zaplanował. Liczymy, że spotka się z dużą publicznością. By to uatrakcyjnić podjęliśmy decyzję organizujemy strefę kibica. Mam nadzieję, że okoliczności sprowadzą wielu mieszkańców tym bardziej, że tuż obok, na Placu Wolności odbywać się będzie festyn. Będzie to świetna propozycja dla rodzin – podkreśla Patryk Piasecki, zastępca burmistrza Kościana.

Na pytanie o powrót do nazwy “Dni Kościana” dyrektor KOK odpowiada, że do tej nazwy przywiązany nie jest, więc jest to możliwe w przyszłości.

Imprezy towarzyszące:

Inauguracja cyklu dokumentalnego „Kościan. Historia mówiona” – w ramach projektu zbierane są historyczne informacje o Kościanie bazujące na osobistych przeżyciach i opiniach świadków różnorodnych wydarzeń. Bohaterem pierwszego filmu jest lekarz Jerzy Gnusowski, który w kościańskim szpitalu przepracował nieprzerwanie 60 lat. W spotkaniu w ramach “Czwartki w Ratuszu” uczestniczyć będą: Jerzy Gnusowski i inicjatorzy cyklu: prof. Andrzej Florkowski z Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Paweł Sałacki z Fundacji Projekt PKS. Data: 13.06.2024 (czwartek), godz. 18:00. Miejsce: kościański ratusz

Regaty Kajakowe o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta Kościana – będzie to siódmy pojedynek drużyn kościańskich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie. Data: 13.06.2024 (czwartek), godz. 10:00. Miejsce: przystań na Łazienkach.

Międzyszkolny Turniej Street Handball Ulicznej Piłki Ręcznejdata: 14.06.2024 (piątek), godz. 9:00-13:00. Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Kościanie

Charytatywny mecz z okazji Święta Kościana Futsal Kościan – Futsal Lesznodata: 14.06.2024 (piątek), godz. 19:00. Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościanie

Mecz o Mistrzostwo IV Ligi: KP Obra 1912 Kościan – Tarnovia Tarnowo Podgórne – Mecz poprzedzi piłkarski festyn dla dzieci Powitanie Lata zorganizowany z okazji zakończenia sezonu drużyn młodzieżowych. Wśród atrakcji: zamki dmuchane, słodki poczęstunek. Data: 15.06.2024 (sobota), godz. 13:00 (piknik), 14:00 (mecz). Miejsce: Stadion Miejski

Telebim: transmisja meczu Polska – Holandia – Pierwszy mecz Biało-Czerwonych podczas Euro 2024 będzie można obejrzeć w plenerze, na telebimie, który stanie w Parku KOK. Na miejscu: duży ekran, gorąca atmosfera, napoje chłodzące, piwo. Bilans dotychczasowych 19 spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski z Holandią to trzy zwycięstwa, siedem remisów i dziewięć porażek. Dwudziesty pojedynek rozegrany zostanie na stadionie w Hamburgu. Data: 16.06.2024 (niedziela), godz. 15:00. Miejsce: Park Kościańskiego Ośrodka Kultury

Go to TOP