Burze! IMGW ostrzega!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla naszego powiatu. Mogą pojawić się burze.

Burze występować mogą w poniedziałek, 27 maja do godziny 23.00. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 20 mm do 35 mm. Porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h – czytamy w komunikacie. Jak zaznaczają synoptycy, możliwe są też lokalne opady gradu.

Reklama

Nad regionem rozwinęły się komórki burzowe, które powoli przemieszczają się na północ. Natężenie opadów w czasie obecnych burz sięga około 5-10 mm/10 minut. W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej oraz natężenia zjawisk im towarzyszących. Opady deszczu mogą osiągać natężenie nawet do 15-20 mm/10 minut, a porywy wiatru mogą sięgać około 70 km/h. Burzom będzie towarzyszyć miejscami opad gradu – czytamy dalej. Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB.

Warto więc pozostać w domach, bo sytuacja może być dynamiczna. Należy zabezpieczyć luźne elementy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Będąc na zewnątrz należy uważać na drzewa, które mogą zostać uszkodzone przez silne porywy wiatru. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oszacowano na aż 90%, czyli dość wysoko.

Reklama
Go to TOP