Burmistrz zwalnia dyrektora Ośrodka Kultury?

Burmistrz Piotr Ruszkiewicz zwalnia dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury, Janusza Dodota. Wydał zarządzenie w sprawie niepowoływania go na dalszy czas.

17 listopada burmistrz Piotr Ruszkiewicz wydał zarządzenie w sprawie niepowoływania dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury Janusza Dodota na dalszy czas określony i wygaśnięcia powołania. Oznacza to, że burmistrz zwalnia dyrektora KOK. Powołanie wygasa z dniem 3 stycznia 2021 roku.

Decyzja ta jest dość zaskakująca mimo, że wiadomo było już od dawna, że poglądy na kulturę w mieście burmistrz i dyrektor mają odmienne. Różnica poglądów dotyczyła też niezależności w działalności ośrodka kultury od władz miasta. Janusz Dodot dyrektorem KOK był od ponad 12 lat. Jego działania spotykały się czasem z krytyką mieszkańców Kościana, a to ze względu na specyficzną wizję kultury w mieście. Nie można jednak ukrywać, że przez ten czas zrealizowano mnóstwo projektów, imprez, różnego rodzaju wydarzeń, często mimo ograniczonych środków. W kulturze nie da się uniknąć konfliktów i sporów, ale jednak większość działań zyskiwała pozytywne opinie. Widać też było emocjonalne zaangażowanie dyrektora w swoją pracę. Wydaje się więc, że decyzja o nieprzedłużeniu powołania wynika raczej z osobistej niechęci.

Burmistrz: “Porządkujemy kadencyjność”

Burmistrz twierdzi jednak, że chodzi mu po prostu o uporządkowanie kadencyjności w miejskich instytucjach kultury. – Zarządzenie zostało wydane w związku z kończącą się kolejną, trzyletnią, kadencją dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury. W związku z tym rozważam warianty, na które pozwala mi ustawa, między innymi rozpisanie konkursu na dyrektora. Wprowadzamy kadencyjność w naszych instytucjach kultury. Może być rozpisany konkurs, może być przedłużenie, ale nie chcę na razie wyrokować co dalej – twierdzi Ruszkiewicz.

Zgodnie jednak z wydanym przez burmistrza zarządzeniem przedłużyć umowy jednak nie można. Wskazuje na to już tytuł zarządzenia, gdzie mowa o “niepowoływaniu na dalszy czas określony”. Zapytany o powody tej decyzji odpowiada, że na razie Dodot jest dyrektorem i nie ma o czym rozmawiać.

Janusz Dodot nie komentuje decyzji burmistrza. Jak zaznacza, emocje są jeszcze zbyt duże, by to uczynić.

Kiedy i w jaki sposób nastąpi wybór nowego dyrektora KOK na razie nie wiadomo.

do Góry