ASF coraz bliżej! Służby szykują się do działań

Wirus afrykańskiego pomoru świń, tzw. ASF, wykryto niedawno bardzo blisko województwa wielkopolskiego, w woj. lubuskim. Zagrożenie jest realne, dlatego też służby szykują się do podjęcia działań.

Starosta kościański zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego celem było omówienie sytuacji związanej z potwierdzonymi przypadkami wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim. Wojewoda Lubuski wyznaczył na terenie powiatu wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego obszar skażony afrykańskim pomorem świń. Obszar ochronny wyznaczono również w województwie wielkopolskim. Obejmuje on powiat wolsztyński oraz część powiatu leszczyńskiego, grodziskiego i nowotomyskiego.

Reklama

Członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i zaproszeni goście zapoznali się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościanie Katarzyny Szulańczyk na temat ryzyka związanego z wystąpieniem ASF i działaniami na rzecz zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Ze względu na bliskie sąsiedztwo wystąpienia ogniska wirusa i ryzyko dalszego jego rozprzestrzeniania, podczas posiedzenia omawiano również zasady współpracy i zadania poszczególnych służb, inspekcji i straży oraz jednostek samorządu terytorialnego w przypadku pojawienia się ogniska na terenie powiatu kościańskiego.

Szulańczyk podkreśliła znaczenie przestrzegania zasad bioasekuracji i ustalonych nakazów i zakazów, które ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Jednocześnie zwróciła się z apelem do hodowców, by przestrzegali obowiązku bieżącego aktualizowania danych na temat posiadanej hodowli w ARiMR. Obecnie Powiatowy Lekarz Weterynarii organizuje spotkania informacyjne.

Reklama

W najbliższych dniach na granicy województwa wielkopolskiego i województwa lubuskiego wybudowane zostanie ogrodzenie. Ma ograniczyć przemieszczanie się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń.

Informacje dot. afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-wete…/afrykanski-pomor-swin

Go to TOP