Szkolny Klub Sportowy “Jantar” z Racotu świętował w sobotę, 19 listopada, 40-lecie swojego istnienia. Na uroczystości z tej okazji nie zabrakło znamienitych gości, wspomnień, ale też wyróżnień.

Oficjalna część obchodów 40-lecia SKS Jantar odbyła się na hali sportowej przy szkole w Racocie. Zebranych powitał Paweł Kaczmarek, dyrektor szkoły i wiceprezes klubu. Przedstawiał gości senator i prezes SKS “Jantar”, Wojciech Ziemniak. Wśród nich znaleźli się m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, poseł i przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Janusz Ławniczak, posłowie Wiesław Szczepański i Grzegorz Rusiecki, działacze sportowi, sportowcy, członkowie zaprzyjaźnionych kół, przedstawiciele władz samorządowych okolicznych gmin i powiatów, przyjaciele klubu, uczniowie i pracownicy szkoły w Racocie i inne osoby. Przed publicznością zaprezentowali się też członkowie sekcji akrobatyki klubu PKS Racot, zaśpiewała też była uczennica szkoły Gabriela Itkowiak.

Po powitaniu i występach przyszedł czas na podsumowania. Paweł Kaczmarek pokrótce opowiedział historię klubu, począwszy od 1981 roku, kiedy to Wojciech Ziemniak rozpoczął pracę w szkole. Nowy nauczyciel postanowił zorganizować wycieczkę dla swojej klasy, jednak nie zezwolono mu na to. Po jakimś czasie udało mu się jednak przekonać dyrekcję i podczas wyjazdu padł pomysł powołania szkolnego klubu sportowego. Potem wszystko potoczyło się lawinowo. Organizowano kolejne wyprawy, głównie na wydarzenia sportowe, dzięki czemu dziś Racot znany jest na całym świecie. Przez te 40 lat młodzież z Racotu wyjeżdżała już ponad 50 razy kibicować polskim sportowcom za granicę i ponad 500 razy na imprezy sportowe w Polsce. Byli na 13 Igrzyskach Olimpijskich, odwiedzili wiele krajowych Komitetów Olimpijskich.

Przemówienie wygłosił też marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, który pogratulował tak prężnie działającego klubu. – Wojciech Ziemniak ma jedną cechę. Zarażą pasją i za to go wszyscy w senacie kochają. Tę pasję od lat, Wojciechu, tu rozsiewasz. Gratuluję jednak nie tylko senatorowi, ale też wszystkim innym. 13 Igrzysk Olimpijskich to imponujący wynik. To są niezwykłe dokonania w skali kraju. Patrząc na entuzjazm tych młodych ludzi serce rośnie. Praca, którą tu robicie jest godna szacunku i podziwu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach – mówił. Podkreślał też jak ważny jest sport i aktywność fizyczna, a członkowie SKS “Jantar” pokazują innym, że można zrobić wiele, jeśli się po prostu chce. – 40 lat to piękny wiek, ale myślę, że na następne 40 lat trzeba państwu życzyć dalszych pokładów niewyczerpanej energii, niegasnącej pasji, wielkiego entuzjazmu, przekuwającego się w mniejsze i większe sukcesy – życzył.

Potem na mównicy znów pojawił się Wojciech Ziemniak, który już bardziej szczegółowo przypomniał początki klubu i najważniejsze wydarzenia z jego historii. Wręczono też medale i okolicznościowe statuetki z okazji 40-lecia SKS “Jantar”. Potem przyszedł czas na gratulacje i życzenia od kolejnych gości.

do Góry