2 miliony na rondo

Gmina Czempiń jest w trakcie realizacji inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi gminnej o długości około 600 m wraz z budową ronda na drodze wojewódzkiej nr 310 w okolicy Głuchowa. Niedawno gmina otrzymała 2 miliony złotych właśnie na ten drugi element inwestycji.

Na przełomie roku 2021 i 2022, kiedy przygotowywana była dokumentacja projektowa na budowę drogi i ronda, a także kosztorys inwestorski, koszt realizacji szacowano na poziomie 5 milionów złotych. Po przetargu w roku 2023 okazało się, że kosztować będzie jednak niemal 8 milionów złotych. Połowa to koszt budowy samego ronda. W związku ze znacznym wzrostem kwoty inwestycji burmistrz Czempinia, Konrad Malicki, podjął starania, by wsparcia tej inwestycji udzielił Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Infrastruktura województwa w efekcie prac wzbogaci się bowiem o wspominane rondo.

Reklama

– Budowana droga i rondo to strategiczna inwestycja gminy. Umożliwi powstanie strefy przemysłowej w okolicach Głuchowa, co przyniesie miejsca pracy i dochody podatkowe gminy liczone w milionach złotych. Planując tę inwestycję liczyliśmy się z tym, że przy panującej w ostatnich latach inflacji koszty realizacji przekroczą zakładane wcześniej pięć milionów. Już to stanowiło spore wyzwanie finansowe dla naszej gminy. Dlatego w obliczu rosnących kosztów, jako Burmistrz osobiście podjąłem się rozmów i negocjacji w tej sprawie z Wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem. Kilkukrotne rozmowy, argumenty, ale także bardzo dobra współpraca przy różnych projektach, przyniosły ostatecznie pozytywną dla gminy Czempiń decyzję. Otrzymamy dwa miliony złotych, co odpowiadać będzie połowie kosztów budowy ronda. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zrozumienie i przekazane wsparcie finansowe – mówi Malicki.

Środki dla gminy Czempiń znalazły się w uchwalonym budżecie Województwa Wielkopolskiego. W styczniu 2024 roku radni Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej Sejmiku Województwa jednomyślnie pozytywnie zaopiniowali przekazanie środków gminie Czempiń. Umowę w tej sprawie podpisano na początku lutego. Z kolei umowę na budowę drogi i ronda podpisano w lipcu ubiegłego roku.

Reklama

W ramach inwestycji powstaje około 600-metrowy odcinek drogi od drogi wojewódzkiej nr 310 w kierunku strefy inwestycyjnej. Na skrzyżowaniu nowej drogi i drogi wojewódzkiej powstanie wspomniane wcześniej rondo. Oprócz tego zaplanowano wykonanie chodnika, oświetlenia, odwodnienia, kanału technologicznego i instalacji zasilającej znaki aktywne. Prace zakończyć się mają w kwietniu.

Go to TOP