W środę, 1 lutego w Starostwie Powiatowym w Kościanie podpisano umowy na prawie 11 milionów złotych wsparcia na ważne inwestycje.

Podpisać umowy do Kościana przyjechał marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak. Z funduszu Unii Europejskiej prawie 6 milionów złotych otrzyma kościański szpital, a prawie 5 milionów złotych miasto Kościan.

Takie wsparcie nie trafia się codziennie, ale też cele są bardzo istotne. Sytuacja w systemie opieki zdrowotnej nie jest najbardziej obiecująca. Trzeba wykorzystać wszystkie możliwości, żeby go wzmacniać w ramach naszych kompetencji. Tym zakresem, w którym samorząd może uczestniczyć to wyposażanie szpitali, modernizacja, czy budowa nowych obiektów – mówił Marszałek. Jak wyjaśnił, wsparcie pochodzi z nowego instrumentu, który jest odpowiedzią na sytuację, którą pozostawiła po sobie epidemia. Spowodowała ona, tłumaczył, swojego rodzaju dług zdrowotny, ponieważ wiele osób, z różnych powodów, odkładało badania, czy przerywało proces leczenia. Ten instrument ma zminimalizować skutki tego “długu”.

Marszałek mówił też, że drugi z projektów, który otrzyma wsparcie, czyli remont Szkoły Podstawowej nr 4, to modelowy przykład kompleksowej termomodernizacji. Pozwoli ona oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, a także ma wpływ na ochronę środowiska. – Chcemy być jako rodzina państwa Unii liderem, jeśli chodzi o zabezpieczenie bytu i szansy na przeżycie przyszłych pokoleń. Jeśli nie będziemy obniżać emisji CO2, to byt przyszłych pokoleń będzie zagrożony – podkreślił Marek Woźniak.

Więcej o inwestycjach opowiedzieli: dyrektor SP ZOZ w Kościanie, Wojciech Maćkowiak, a także zastępca burmistrza Kościana, Przemysław Korbik. Później podpisano umowy na wsparcie.

W ramach głębokiej termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 4 wykonano kompleksowy remont szkoły, z ociepleniem, wymianą stolarki drzwiowej i okiennej, wymianą systemu ogrzewania, montażem ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Do wykonania pozostała termomodernizacja i remont hali sportowej. Wartość całego projektu to około 8,5 mln. zł.

Z kolei w ramach inwestycji w szpitalu zaplanowano między innymi zakup dwóch w pełni wyposażonych ambulansów, cyfrowego aparatu RTG, laparoskop i artroskop, urządzenia na blok operacyjny i oddział ratunkowy. – Dla nas to ważna chwila, tak dużego dofinansowania jeszcze nie otrzymaliśmy – podkreślił Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie. W sumie inwestycja pochłonie około 7 mln. zł.

do Góry