Świętojańska Noc Kolorów w Śmiglu [ZDJĘCIA]

W sobotę, 22 czerwca, w Śmiglu odbyła się Świętojańska Noc Kolorów. Na starcie biegu i marszu nordic walking stanęło niespełna 200 uczestników.

Nocny Bieg Świętojański i Marsz Nordic Walking im. Tomasza Frąckowiaka odbył się już po raz siódmy. Dystans 5 i 10 kilometrów zawodnicy pokonywali ulicami Śmigla, zarówno po asfalcie jak i przełajowej nawierzchni śmigielskiego parku. Na trasie nie zabrakło tradycyjne strefy kolorów. Kto zdecydował się przez nią przebiec, pokonywał nieco krótszy dystans, ale w zamian za to został obsypany kolorowymi proszkami holi. Na tę opcję zdecydowała się większość uczestników.

Zwycięzcą biegu dłuższego, na 10 kilometrów został Tomasz Musiał z Dąbcza, który przed rokiem był drugi. Pokonanie trasy zajęło mu 34 minuty i 34 sekundy. Drugi do mety dobiegł Tomasz Tomasz Duszyński z Nowej Wsi (35:18), a trzeci Przemysław Jakubowski z Widziszewa (38:10). Wśród pań zwyciężyła Marlena Nowacka z Piasków Wielkopolskich z czasem 41:59. – Chciałam iść na łatwiznę i ominęłam strefę kolorów na pierwszym okrążeniu i to poskutkowało, że musiałam gonić wszystkie dziewczyny, bo wszystkie mnie przegoniły. Mam nauczkę, skoro to bieg kolorów, to przez kolory. Trasa super, bieg super, kibiców mnóstwo i atmosfera super. Jestem tu pierwszy raz i jestem zachwycona – mówiła po przekroczeniu linii mety zwyciężczyni. Druga była, tak jak przed rokiem, Monika Rabiega z Leszna (42:20), a trzecia Monika Pawlak z Kościana (42:29), która także przed rokiem zajęła trzecie miejsce na podium.

Na dystansie 5 kilometrów swój sukces sprzed roku powtórzył mieszkaniec Śmigla, Dominik Marcinkowski z czasem 15:42. – Jestem miejscowy, więc trasy są mi znajome. Biegło się bardzo fajnie. Pomimo warunków z rana, kiedy padał deszcz, to wieczorne słońce dało trochę w kość. Kibice byli poustawiani, więc doping był na całej trasie. W pierwszej strefie kolorów pobiegłem dookoła, ale później musiałem nadrobić dystans do przeciwników, więc stwierdziłem na drugiej, że nie będę ryzykować, a ostatki sił zostawić na końcówkę. Dyspozycja dopisała, udało się wygrać – opowiadał po przekroczeniu linii mety zwycięzca. Drugi był Ignacy Pudliszewski z Kościana (16:23), a trzeci Rafał Tomowiak z Żakowa (16:31). Wśród pań na tym dystansie tryumfowała Olga Cichoszewska z Popowa Starego (20:02), powtarzając sukces sprzed roku. Druga była Agnieszka Bajon z Krzycka Wielkiego (21:02), która przed rokiem była trzecia, a w tym roku trzecie miejsce zajęła Monika Bamber z Kokorzyna (21:58).

W Nordic Walking bezkonkurencyjny okazał się Mariusz Słotwiński z Niechlowa (28:46), jako druga do mety doszła Karolina Kałek ze Starego Bojanowa (31:33). Podium uzupełnił również mieszkaniec Starego Bojanowa, Damian Szymański (32:20).

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miejski Śmigla, Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu oraz Klub Sportowy Speed Feet ’16.