Zostawił auto na ekspresówce. Spory mandat dla właściciela!

Kierowca mercedesa po przebiciu opony zostawił auto na drodze ekspresowej nie zabezpieczając go odpowiednio. Właściciel auta zapłaci spory mandat i poniesie dodatkowe koszty.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kościanie otrzymał zgłoszenie od służby drogowej o pozostawionym na poboczu drogi S5 samochodzie, który uniemożliwia przejazd pługosolarki. W trakcie patrolu drogi S5, w kierunku Poznania policjanci kościańskiej drogówki zauważyli zaparkowany na poboczu pojazd mercedes GLC 200. W pojeździe uszkodzona była lewa przednia opona, co uniemożliwiało dalszą jazdę. Osoba, która użytkowała mercedesa nie zadbała o prawidłowe oznakowanie uszkodzonego pojazdu. Nie ustawiła trójkąta ostrzegawczego oraz nie włączyła świateł awaryjnych lub pozycyjnych. Samochód stał zaparkowany przy linii ciągłej jezdni, w miejscu zabronionym. Utrudniał ruch i stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci ustalili, że pojazd ten znajdował się tam od 3 dni. Skontaktowali się z właścicielem, który nie wyraził woli zabrania pojazdu.

– Z uwagi na realne zagrożenie, które stwarzał samochód względem innych użytkowników drogi odholowano go na strzeżony parking policyjny. O wszystkim poinformowano właściciela, 55-letniego mieszkańca Poznania, którego wezwano do stawienia się na komendzie. Mężczyzna nie wskazał, wbrew obowiązkowi, komu powierzył pojazd do użytkowania w czasie od 4 do 7 stycznia. W związku z tym nałożono na niego mandat karny w wysokości 2000 zł. Z uwagi na to, iż mercedes został zabezpieczony na policyjnym parkingu właściciel, aby odzyskać pojazd musi okazać się właściwymi dokumentami, wydawanymi przez policję. Musi też pokryć koszty odholowania i postoju na parkingu strzeżonym – informuje Paulina Piechowiak, oficer prasowy KPP w Kościanie.

– Pamiętajmy, że pozostawienie pojazdu w miejscu, którym stwarza zagrożenie dla innych użytkowników drogi jest skrajnie nieodpowiedzialne. Może doprowadzić do zdarzenia drogowego, a w jego wyniku nawet do utraty życia lub zdrowia innych osób. W przypadku złych warunków drogowych takich jak, np. mgła, oblodzenie, mokra nawierzchnia, każda napotkana na jezdni przeszkoda stwarza ogromne ryzyko kolizji lub wypadku – dodaje.

do Góry