Zbierali podpisy pod projektem ustawy o in vitro!

Kościańscy radni zbierali dziś w Kościanie podpisy pod projektem ustawy dotyczącej finansowania in vitro.

Zanim przystąpiono do zbiórki odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: senator Wojciech Ziemniak, poseł Grzegorz Rusiecki, radni Koalicji Obywatelskiej z Kościana i powiatu kościańskiego Sławomir Kaczmarek, Patryk Piasecki i Aleksander Sowa, a także przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Czempinia, Nikodem Szymański. Podczas niej wyjaśnili, o co chodzi w projekcie ustawy dotyczącej dofinansowania zapłodnienia in vitro.

– W 2005 roku weszła ustawa, która regulowała proces zapładniania in vitro. Gdy do władzy doszła partia Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowano jego dofinansowanie. Dlatego też powstał projekt ustawy, by dofinansowanie przywrócić. Zakłada on przeznaczanie co roku pół miliarda złotych na ten cel – wyjaśnia senator Wojciech Ziemniak. Gdyby był to projekt klubowy, to trafiłby najprawdopodobniej do zamrażarki sejmowej. Jest to więc projekt obywatelski, który musi być wprowadzony do porządku obrad, ale trzeba zebrać 100 tysięcy podpisów pod nim. Włączamy się więc w akcję zbiórki. Wiele miast wyszło już naprzeciw oczekiwaniom i wprowadziło swoje programy dotyczące zapładniania in vitro, ale to jednak nie ta skala – wyjaśnia senator Wojciech Ziemniak.

– To 500 milionów złotych pozwoli rozwiązać problemy wielu par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje bezpłodność jako chorobę cywilizacyjną. Już około 20-30% par zmaga się z tym problemem. My niczego nie narzucamy, bo wiemy, że to często kwestia wrażliwa, ale chcemy po prostu dać możliwość. Te pieniądze są i nie trzeba ich nikomu zabierać. W specjalnym funduszu medycznym pozostaje około 2,5 miliarda złotych, które nie zostało wykorzystane. Środki są, tylko trzeba je umiejętnie wydawać – podkreśla z kolei poseł Grzegorz Rusiecki.

Później kościańscy radni wyszli na ulice miasta, by rozpocząć zbiórkę podpisów. Robili to m.in. przy kościańskim liceum. Wielkiego zainteresowania poparciem może nie było, ale i tak wiele osób zatrzymywało się, by z własnej inicjatywy złożyć podpis pod projektem. Kolejna szansa w czwartek, 24 listopada w godzinach 11.00-13.00 przy kościańskim “Kolbergu”. Zbiórka odbywa się też w biurach poselskich posłów KO i w biurze senatora Ziemniaka.

do Góry