Już 14 sierpnia w Racocie odbędą się jubileuszowe Zawody Sikawek Konnych. Atrakcji nie zabraknie też dzień wcześniej, kiedy odbędzie się w Nowym Dębcu impreza towarzysząca zawodom.

Pierwsze, Wielkopolskie Zawody Sikawek Konnych, w powiecie kościańskim odbyły się 6 sierpnia 2000 roku. Brało w nich udział 11 sikawek z powiatu kościańskiego i wolsztyńskiego. Już rok później odbyły się pierwsze Krajowe Zawody Sikawek Konnych, w których udział wzięło 17 sikawek w tym jedna obsługiwana przez kobiety. Pierwsze Europejskie Zawody Sikawek Konnych rozegrane zostały 15 sierpnia 2004 roku. Wzięło w nich udział pięć sikawek z zagranicy: jedna ze Słowacji, trzy z Czech i jedna z Węgier oraz aż 56 sikawek z Polski, w tym 12 obsługiwanych przez kobiety.

Reklama

Jak podaje Andrzej Kuźmiński przed II Wojną Światową straże dysponowały 14 tysiącami sikawek. Po wojnie liczba ta z roku na rok malała. W latach sześćdziesiątych liczba sikawek zmniejszyła się dziesięciokrotnie, bo do końca 1966 roku wszystkie straże pożarne wyposażono w motopompy. Sikawki ostatecznie wycofano z wyposażenia. Dzięki zawodom takim jak te tradycja i duch tamtych czasów wracają, trwają i przetrwają.

Reklama

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią gmina Kościan wraz z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie postanowiła wrócić do organizacji jubileuszowych XVII Europejskich i XX Krajowych Zawodów Sikawek Konnych Racot 2022, które odbędą się 14 sierpnia 2022 r.

Dzień zawodów

Swoją gotowość do rywalizacji zgłosiło 36 drużyn. Spotkać będzie można strażaków nie tylko z wielkopolski, ale też z rejonów województwa dolnośląskiego. W Racocie, jak na zawody rangi europejskiej przystało, podziwiać będzie można również pożarników z Czech, Węgier i Niemiec. Ocena zawodów prowadzona będzie w następujących kategoriach: klasyfikacja generalna drużyn krajowych (obejmuje wszystkie drużyny krajowe męskie i kobiece), klasyfikacja generalna drużyn zagranicznych, sikawki konne z nasadą „52” – drużyny męskie, sikawki konne z nasadą „52” – drużyny kobiece,

Ponadto w trakcie zawodów odbędą się pokaz woltyżerki w wykonaniu Apolinarski Group i pokaz Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Bielewa, Bieżynia i Nietążkowa oraz Old Boy Bielewo. W ramach zawodów odbędzie się też rywalizacja o puchar Grand Prix im. Kazimierza Króla – inicjatora pierwszych zawodów sikawek konnych.

Reklama

Do równoczesnego startu uprawnione będą najlepsza drużyna polska i zagraniczna. Obie drużyny rywalizują równocześnie wykonując regulaminowo ćwiczenie bojowe wraz z torem przeszkód, na torach wcześniej rozlosowanych przez sędziego. Zwycięzcą zostaje drużyna, która w wyniku oceny dokonanej przez komisję uzyska niższy wynik łączny (czas wykonania zadania + punkty karne).

A co przed zawodami?

To jednak nie wszystko. W przeddzień strażackich zmagań organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących, które odbywać się będą w Nowym Dębcu. Rozpoczną się od uczty smakowej przygotowanej przez zespoły OSP i KGW. Następnie odbędzie się koncert orkiestry OSP Kościan. Po nim pięcioosobowe zespoły strażaków ziemi kościańskiej i drużyn zagranicznych wezmą udział w strażacko – sportowej sztafecie sprawnościowej. Wspólne biesiadowanie zakończy zabawa taneczna z DJ’em.

Redakcja eKościan.eu objęła wydarzenia patronatem medialnym. Relację i bogatą fotorelację będzie można obejrzeć na stronie.

Zobacz też:

do Góry