Zapaliły się substancje chemiczne! Akcja nadal trwa!

W nieczynnym zakładzie przetwarzania odpadów przy ul. Kolejowej w Czempiniu znów doszło do groźnej sytuacji. Zapaliły się substancje chemiczne.

Zgłoszenie o widocznym dymie i słyszalnych wybuchach na terenie nieczynnego zakładu strażacy otrzymali w poniedziałek, 20 czerwca, około godziny 13.00. Zapaliły się substancje chemiczne składowane na terenie nieczynnej firmy. Na miejsce zadysponowano więc zastępy kościańskiej straży oraz z jednostek OSP Słonin, OSP Czempiń i OSP Gorzyce.

– Po przyjeździe na miejsce nie stwierdzono pożaru, ale widoczne były oznaki, że do pożaru doszło. Nadal widoczne było też zadymienie. Na miejsce zadysponowano więc pięć zastępów Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Komendy Miejskiej w Poznaniu oraz grupę operacyjną z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu i roboto zidentyfikowano substancje znajdujące się na palecie, które uległy zapaleniu. Na szczęście inne pojemniki na tej palecie nie uległy zapaleniu. Po identyfikacji stwierdzono, że część z tych substancji przy kontakcie ze sobą i z wodą mogą stanowić zagrożenie. Wezwano samodzielny pododdział antyterrorystyczny policji w Poznaniu celem zabezpieczenia i przewiezienia do neutralizacji groźnych substancji – relacjonuje Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie.

Teren zabezpieczono, ale akcji nie zakończono. W poniedziałek do Czempinia dotarli jeszcze strażacy z Poznania i Leszna. Trwa identyfikacja pozostałych substancji i sprawdzanie, czy mogą stanowić zagrożenie.

– Najprawdopodobniej do poniedziałkowego pożaru doszło na skutek działań warunków atmosferycznych. Pojemniki nie znajdowały się bowiem pod dachem. Najpierw upały, a później intensywne opady mogły spowodować rozszczelnienie pojemnika i zapłon przy kontakcie substancji z wodą. Na miejscu wciąż znajdują się pojemniki z różnymi chemicznymi substancjami, ale znajdują się one pod dachem, nie stanowią więc na razie zagrożenia. Poniedziałkowe zdarzenie nie spowodowało też zatrucia środowiska, a podczas początkowej fazy działań zabezpieczono teren, by nie doszło do zatrucia – dodaje Kryś.

Akcja cały czas trwa i na pewno potrwa do późnych godzin wieczornych we wtorek, 21 czerwca.

Warto zaznaczyć, że to kolejne groźne zdarzenie w tej okolicy:

Wyciekła nieznana substancja

Odpady zagrażają bezpieczeństwu?

Zdjęcia: KP PSP w Kościanie

do Góry