Wnioski złożone. Do wzięcia są miliony złotych!

Zarówno miasto Kościan, jak i gmina Kościan złożyły wnioski o dofinansowanie odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, w sumie możliwe będzie otrzymanie nawet 10 milionów złotych.

Konkurs na tak duże pieniądze organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego związanego z wytwarzaniem odnawialnych źródeł energii. Mimo, że to samorządy walczą o dofinansowanie w konkursie, to zyskają na tym mieszkańcy. Zadanie polega bowiem na instalacji ogniw fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych, które będą wytwarzały prąd lub energię cieplną na potrzeby własne osób prywatnych. Instalacje montowane będą na dachach, lub na gruncie, jeśli warunki będą odpowiednie.

To jednak mieszkańcy miasta i gminy musieli najpierw złożyć wniosku do urzędów i wyrazić chęć wzięcia udziału w programie. Dofinansowanie wynosi aż 85% kosztów kwalifikowanych, wiele osób zdecydowało się to zrobić, tym bardziej, że dzięki temu można obniżyć swoje rachunki za prąd. Przy odpowiednim gospodarowaniu po kilku latach inwestycja może się więc zwrócić. Czasu na zastanowienie się było jednak mało, bo niecałe dwa tygodnie.

W samym Kościanie zgłoszono chęć wybudowania 430 instalacji, w tym 304 produkujące prąd elektryczny i 26 produkujących energię cieplną. Po oszacowaniu całkowity koszt projektu wyniesie w mieście 5,6 mln zł, a przewidywane dofinansowanie
ze środków UE to 4,4 mln zł. Z kolei w gminie Kościan powstałyby 442 instalacje – 402 fotowoltaiczne i 40 paneli słonecznych. W sumie w mieście i gminie kosztowałoby to około 12 mln zł, a kwota dofinansowania wyniosłaby prawie 10 mln zł.

Tak naprawdę, jeśli uda się pozyskać środki, to nie tylko ci, którzy zainstalują to odniosą korzyść, ale także wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Przewiduje się bowiem, że dzięki temu powietrze w naszym regionie będzie czystsze i zmniejszy się emisja szkodliwych pyłów i gazów cieplarnianych.

Niestety na wyniki konkursu trzeba będzie poczekać, a jeśli uda się pozyskać pieniądze, to rozpoczęcie montażu ogniw i paneli rozpocznie się w 2 połowie 2018 roku.

do Góry