W Czaczu uhonorowali powstańców [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 17 września, odbyły się uroczystości mające na celu upamiętnić uczestników Powstania Wielkopolskiego, spoczywających na cmentarzu w Czaczu. 

Uczniowie Zespołu Szkół w Czaczu od 3 lat tropią świadków historii wsi. Czuwa nad nimi nauczycielka historii – Ilona Konieczna. – Jest to sposób na zainteresowanie uczniów historią – twierdzi. – Tropicielami uczestników różnych wydarzeń są uczniowie klas gimnazjalnych, którzy co roku realizują projekt edukacyjny z zakresu historii naszej wsi – tłumaczy.
Pierwszym powstańcem był poległy pod Szubinem Józef Kozica. W ciągu kolejnych 2 lat poszukiwacze dotarli do rodzin 9 uczestników powstania wielkopolskiego. – Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które jest fundatorem tych tabliczek. Obecnie udało nam się uhonorować 10 powstańców spoczywających na cmentarzu parafialnym w Czaczu. Liczymy, że w kolejnych latach uda się dotrzeć do kolejnych uczestników powstania – opowiada Ilona Konieczna.Tym razem tabliczki stanęły na grobach Ignacego Kobiałki, Józefa Walachowskiego, Piotra Ratajczaka, Stanisława Szczepaniaka, Franciszka Szymańskiego, Tomasza Kaczmarka i Jana Gidaszewskiego.
W międzyczasie uczniowie wraz z opiekunką nagrywają i spisują wywiady z rodzinami wysiedlonymi w czasie II wojny światowej. – Uaktualniamy listę rodzin wywiezionych na roboty przymusowe do III Rzeszy. tak więc nasze poszukiwania są na różnych polach – dodaje. Badania wcale się nie kończą, jednak dzięki takim działaniom i postawom, wszyscy możemy jeszcze lepiej poznać historię naszego regionu, a bohaterowie walki o wolność naszej ojczyzny są wreszcie odpowiednio uhonorowani.
 
Zdjęcia: Miłosz Kiciński/Ilona Konieczna
 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”66″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry