Tragiczny wypadek w Karśnicach – relacja strażaków!

Tragiczny wypadek miał miejsce 11 stycznia na trasie Czacz – Karśnice (gmina Śmigiel). W wyniku uderzenia samochodu osobowego w drzewo zginął młody mężczyzna, a druga osoba została ciężko ranna.

Informację o zdarzeniu dyżurny operacyjny powiatu otrzymał o godz. 20.35. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z KP PSP w Kościanie oraz OSP Czacz i OSP Śmigiel. Po przybyciu zabezpieczono teren akcji oraz przeprowadzono rozpoznanie. Samochód osobowy renault megane z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w drzewo, po czym zatrzymał się na polu. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego strażacy wykonali dostęp do dwóch osób uwięzionych we wraku. Strażacy nie stwierdzając funkcji życiowych natychmiast ewakuowali poszkodowanych na zewnątrz pojazdu i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Działania te kontynuowali wspólnie z przybyłą załogą Zespołu Ratownictwa Medycznego. Udało się przywrócić funkcje życiowe u poszkodowanej 20-letniej kobiety, która został przetransportowana do kościańskiego szpitala. Niestety stwierdzono zgon 23-letniego mężczyzny.

Przybyły na miejsce Prokurator oraz Policja przeprowadzili czynności dochodzeniowe. Po ich zakończeniu strażacy wspólnie z załogą pomocy drogowej usunęli wrak oraz oczyścili jezdnię z pozostałości powypadkowych. Policyjne dochodzenie pod nadzorem prokuratora ma wyjaśnić przyczyny tragicznego zdarzenia. Wyruszając w trasę pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zmieniające się warunki pogodowe zmuszają nas do jeszcze większej ostrożności na drogach.  

Opracowanie: mł. asp. Dawid Kryś – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

do Góry