W Gryżynie odbyła się uroczystość uhonorowania bohaterów walczących o wolność. Przygotowano dwie tabliczki dla spoczywających tam powstańców.

Grupy rekonstrukcyjne Tschuff i Ochotnicza Kompania Wielkopolska przygotowały dwie kolejne tabliczki dla Powstańców Wielkopolskich pochodzących z gminy Kościan. Jedną z nich ustawiono przy grobie Jana Maćkowskiego, spoczywającego na cmentarzu w Gryżynie. Grobu drugiego powstańca, Edwarda Grajka, nie udało się na razie zlokalizować.

Jan Maćkowski urodził się w 1897 roku na Goruszkach koło Nielęgowa. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Został zamordowany w 1938 roku. Z kolei Edward Grajek urodził się w Karolewie. Był szeregowcem w Kompanii Kościańskiej. Podczas uroczystości ustawienia tabliczki obecna była rodzina Jana Maćkowskiego.

Urodziłam się na Goruszkach. To gospodarstwo było własnością Jana i Stanisławy Maćkowskich. Stanisława, już wdowa, przyjęła do siebie moich rodziców i to gospodarstwo moi rodzice odziedziczyli. Ciocia przez całe życie wspominała i płakała nad losem wujka. Poszedł na powstanie zdrowy, a wrócił chory na suchoty. Urodziło im się troje dzieci i wszystkie zmarły. Ona ciągle wspominała, że całe swoje młode życie poświęcił dla Polski, a nie miał nic z tego. Chciała, żeby to upamiętnić. Za komuny też składano wiązanki kwiatów i ona wtedy zawsze mówiła, że nigdy się nie pamięta o powstańcach, o ludziach, którzy walczyli za Polskę. Było jej przykro. Obiecałam sobie, że dopóki będę żyła to będę o to dbała, bo ciocia dbała o nas, dała nam całe serce. Przekazali nam ogrom patriotyzmu i miłości do ojczyzny – opowiada Stanisława Dudziak z Kościana.

Rekonstruktorzy wystawili też wartę honorową przy grobie Jana Goliwąsa, który był ułanem 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a później 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Spotkali się też z jego synem.

do Góry