Szczepienia w szpitalu. Na razie 60 osób dziennie

W szpitalu w Kościanie szczepionych jest na razie około 60 osób dziennie. Szczepienia mają jednak wkrótce przyspieszyć i tygodniowo możliwe będzie zaszczepienie nawet tysiąca osób.

Szczepienia w SP ZOZ w Kościanie realizowane są od 4 stycznia tego roku. Początkowo szczepiono tam tylko osoby w pierwszych grup. Dopiero niedawno szpital otrzymał pozwolenie na tak zwane szczepienia populacyjne. Do 7 kwietnia wykonano już łącznie 3804 szczepienia. – Od chwili, gdy otrzymaliśmy szczepionki i zgodę na szczepienia populacyjne do 7 kwietnia (czyli przez 12 dni) zaszczepiliśmy prawie 650 osób. Obecnie szczepimy około 60 osób dziennie, czyli 300 osób tygodniowo. Na tyle mamy szczepionki – informuje Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie. Problemem jest mała liczba szczepionek. – Cieszy jednak świadomość mieszkańców. Ich zainteresowanie szczepieniem i szczepionkami jest bardzo duże – dodaje dyrektor.

Z uwagi na reżim sanitarny rejestracja odbywa się tylko i wyłączenie telefonicznie w dni powszednie w godzinach od 09.00 – 14.00. Pomaga w niej wojsko. W sprawnym przeprowadzaniu szczepienia najważniejsze jest czasowe zgłaszanie się na szczepienia, tj. na konkretny dzień i godzinę. Pozwala to uniknąć większej liczby osób.

Wkrótce odbędą się też pierwsze zgłoszone szczepienia w domu. Na maj zaplanowano szczepienia drugą dawką nauczycieli, a w czerwcu osób z tak zwanej grupy populacyjnej. Dalsze planowanie szczepień zależy od lioczby szczepionek proponowanych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Aktualnie SP ZOZ w Kościanie wraz z władzami powiatu kościańskiego przygotowuje Punkt Szczepień Masowych, w którym zaplanowane są dwa zespoły szczepiące i zgodnie z zaleceniami tygodniowo będzie w nim szczepionych około 1000 osób. PSM to nowe, niezależne miejsce zorganizowane na terenie szpitala. Szczepieni w nim będą mieszkańcy całego powiatu.

do Góry