Światowy Dzień Pszczół w Śniatach [ZDJĘCIA]

W Śniatach w wyjątkowy i ciekawy sposób dzieci obchodziły Światowy Dzień Pszczół. Sadziły krzewy i kwiaty oraz wykonywały kwietne witraże.

Światowy Dzień Pszczół był świetną okazją dla dzieci do nauki wielu ciekawych rzeczy o tych pożytecznych owadach. Obchody były jednak tylko jednym z elementów szerszej akcji prowadzonej przez Izbę Historii w Śniatach oraz Centrum Kultury w Wielichowie. Już w styczniu dzieci ze Śniat i okolicznych miejscowości wykonały budki dla owadów, które pszczoły zasiedliły w kwietniu. Stworzyły też przepiękną aleję wierzbową sadząc drzewka i ustawiając obok tabliczki z imionami sadzących je dzieci.

– Łączymy w ten sposób naukę o przyrodzie, z historią i wiedzą o regionie. Rosły tu kiedyś wierzby, więc po co sadzić inne drzewa. Uczymy też dbania o roślinność i że nie wszystko musi pochodzić ze sklepu, czy musi być wykonane przez firmę. Pokazujemy również, że wiele rzeczy można zrobić samemu, w prosty sposób i tanim kosztem – wyjaśnia dyrektor Centrum Kultury, Grzegorz Herman.

– Wierzba jest też bardzo polskim drzewem, po co sadzić tu więc brzozy. Skupiamy się na rodzimych gatunkach. W ramach dzisiejszej akcji akcentujemy też, że pszczoły nie są dla nas zagrożeniem, jeśli my nie stworzymy zagrożenia dla nich. Pszczoły murarki, które zasiedliły nasze budki są łagodne, a za to bardzo pożyteczne. Nie wiemy tylko jak się je woła, bo taś taś nie i cip cip też nie – śmieje się Paweł Michałowicz, opiekun Izby Historii.

Dzieci posadziły wśród wierzb kwiaty i krzewy, a docelowo ma powstać w tym miejscu łąka kwietnia. Teren wcześniej nie był zagospodarowany, głównie parkowały tam samochody, za to wkrótce zamieni się w piękne i przyjemne miejsce do wypoczynku i spacerów.

Po sadzeniu dzieci wykonywały jeszcze kwietne witraże. W prosty sposób z połączenia suszonych kwiatów polnych, kawałków folii i urządzenia do laminowania tworzyły piękne ozdoby. Te przetrwają wiele, wiele lat ciesząc oko.

do Góry