Rusza remont ratusza! Rewitalizacja droższa o 2 miliony!

We wtorek, z lekkim opóźnieniem, rozpoczyna się remont ratusza w Kościanie. Zakładano, że jego rewitalizacja pochłonie 3,6 miliona złotych, a kosztować będzie aż 5,5 miliona.

Remont ratusza w Kościanie to pierwszy etap rewitalizacji całego Rynku. Dziś, tj. we wtorek, obiekt został przekazany wykonawcy, który po wstępnych przygotowaniach rozpocznie prace remontowe. Zaczną się one od piwnicy, dlatego Urząd Stanu Cywilnego będzie funkcjonował w ratuszu do 7 czerwca. Potem przeniesie się do budynku przy ul. Bernardyńskiej, do którego także przeprowadza się Muzeum Regionalne.

Początkowo zakładano, że remont ratusza będzie kosztował 3,6 miliona złotych. W budżecie zabezpieczono na ten cel w tym roku 3,2 miliona. Niestety do ogłoszonego przez urząd przetargu zgłosiło się jedynie dwóch wykonawców. Jedna oferta opiewała na 5,5 mln. zł. Druga na ponad 8 mln. – Kontaktowaliśmy się też z kościańskimi firmami. Jedna z nich, która ostatecznie oferty nie złożyła, liczyła, że będzie to koszt co najmniej 6 milionów. Wybraliśmy więc niższą ofertę – wyjasnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana.

Brakujące środki zabezpieczono z pozostałych etapów rewitalizacji Rynku. Jak zaznacza Czarnecka, władze miasta mają nadzieję, że przetargi na ul. Wrocławską i płytę Rynku pozwolą nieco zaoszczędzić, różnica może więc nie być aż tak duża. Przypomnijmy, że na wszystkie te zadania zaplanowano 8,5 miliona złotych, z czego 5 mln. pochodzi z dofinansowania z WRPO.

Remont ratusza zakończy się najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku. Jak zmieni się ratusz po rewitalizacji pisaliśmy w artykule: Remont ratusza ruszy w kwietniu.

do Góry