Zmiany, dotykające głównie rowerzystów wprowadzane są właśnie w Kościanie. Dotkną one miejsca, gdzie piesi, rowerzyści i kierowcy najczęściej narzekają na innych uczestników ruchu.

Z pomysłem zmiany ruchu rowerowego w mieście już jakiś czas temu wyszedł kościański radny, Zbigniew Majchrzak. – Z uwagi na charakter naszego miasta, temat ruchu rowerowego jest tematem bardzo trudnym. Podjęliśmy jednak trud usprawnienia ruchu, przy czym staraliśmy się wykorzystać to co mamy, by w sposób logiczny i czytelny wprowadzić zmiany – wyjaśnia radny. Chodzi głównie o poprawienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu w naszym mieście i wprowadzenie zmian bez ogromnych nakładów finansowych. Jak tłumaczy radny, chciałby, by bezpiecznie rowerem można się było dostać do centrum miasta, marketów, cmentarzy i by dzieci mogły spokojnie dojechać do swoich szkół. – Nie było to łatwe, bo w wielu przypadkach ograniczały nas przepisy – dodaje.

Jedną z najgorszych pod względem ruchu ulic w Kościanie jest Aleja Kościuszki i to ją dotkną największe zmiany. – Wiemy, że jadący wolniej rowerzyści, gdy tylko mogą wjeżdżają na chodnik, z kolei ci, którzy poruszają się szybciej wolą ulice – zaznacza zastępca burmistrza Kościana, Maciej Kasprzak. Niestety jak wiadomo wszystkim nie można dogodzić, ale wprowadzone tu zmiany mają poprawić aktualną sytuację. Na Al. Kościuszki od przyszłego tygodnia rowerzyści jadący w stronę ul. Wrocławskiej i Rynku będą musieli poruszać chodnikiem. Z kolei jadący w stronę Ronda Solidarności będą musieli poruszać się jezdnią. -Wiemy, że rozwiązanie to nie jest optymalne, ale najlepsze z możliwych do wprowadzenia – twierdzi zastępca burmistrza.

Zmiany dotknęły też ulice Wrocławską, Strzelecką i Marcinkowskiego. Już kilka miesięcy temu namalowano na nich czerwone przejazdy dla rowerzystów, które się sprawdzają. Pojawiały i cały czas pojawiają się obawy, czy rowerzyści nie wtargną na ulicę. – Zanim wjedzie ktoś na jezdnię, wcześniej musi ustąpić pieszym na chodniku, o gwałtownym wtargnięciu nie ma więc mowy – zaznaczają pomysłodawcy.

Warto jednak zaznaczyć, że na ul. Strzeleckiej obowiązuje strefa zamieszkania, więc w tym miejscu i tak piesi i rowerzyści mają pierwszeństwo przed samochodami. Władze planowały na tej ulicy wprowadzić wyniesiony przejazd, niestety uniemożliwiają jego budowę przepisy ruchu drogowego. Czerwone przejazdy na tych trzech ulicach są częścią wyprowadzania ruchu rowerzystów chociażby z ul. Nadobrzańskiej, gdzie dość często dochodzi incydentów z udziałem rowerów, na powstający właśnie nad Obrą bulwar.

Na ul. Dworcowej w Kościanie poruszający się jednośladami w obydwie strony będą mogli korzystać z chodników. Mimo, że ulica ta jest dość szeroka, po jednej stronie często stoją samochody i autobusy, które utrudniają rowerzystom poruszanie się. – Dzięki temu rozwiązaniu stworzymy ciąg zaczynający się przy dworcu PKP i PKS, biegnący ul. Surzyńskiego, Śmigielską, aż do marketów – zaznacza Zbigniew Majchrzak.

Dodatkowe oznakowanie wprowadzone zostanie również na ul. Maya i Północnej, dzięki czemu uczniowie będą mogli spokojnie i bezpiecznie dojechać do szkół. Poprawione będą również znaki poziome na ścieżkach dla rowerzystów wokół rond, ponieważ często jeżdżą oni na nich pod prąd. W najbliższym czasie władze planują też poprawić zbyt wysokie krawężniki przy niektórych przejazdach i przejściach dla pieszych.

Przy okazji władze miasta apelują o propozycje zmian i pomysły mieszkańców. – W związku z remontem linii kolejowej i zamknięciem przejazdów, ruch rowerowy w naszym mieście najprawdopodobniej wzrośnie, dlatego zwracamy się prośbą do mieszkańców, by wskazywali swoje propozycje miejsc, gdzie można by było ustawić stojaki dla rowerów. Jesteśmy też otwarci na pomysły kolejnych udogodnień dla rowerzystów – dodaje przewodniczący Rady Miejskiej Kościana, Piotr Ruszkiewicz.

 

do Góry