Rondo na Łąkowej otwarte

Zakończył się remont części ul. Łąkowej w Kościanie. Dotyczył od odcinka tej ulicy na Gurostwie i skrzyżowania z ul. Młyńską, gdzie powstało rondo mające ułatwić wyjazd z Gurostwa.

Remont ul. Łąkowej w Kościanie zapowiadany był od dawna. W lutym ubiegłego roku powiat otrzymał dofinansowanie na to zadanie w wysokości 60% szacowanej wtedy wartości inwestycji. Szacunki te wskazywały, że przebudowa pochłonie mniej niż 5 mln. zł. Potrzeba było aż 4 przetargów, by wybrać wykonawcę inwestycji. Oferty bowiem opiewały na znacznie wyższe kwoty. Finalnie wybrano firmę Drogbud z Gostynia, która złożyła ofertę na niespełna 6 mln. zł. Potem przeprowadzono prace przygotowawcze i remont w końcu mógł się rozpocząć. 

Reklama

By przebudowa była jak najmniej uciążliwa postanowiono podzielić ją na etapy. Rozpoczęto od odcinka biegnącego od ul. Bukowej w stronę ul. Jesionowej. To odcinek, który był w najgorszym stanie, częściowo niepokryty asfaltem. Następnie kierowano się w stronę skrzyżowania z ul. Młyńską. Utrudnienia początkowo nie były bardzo dokuczliwe, ale w trakcie budowania ronda na ponad miesiąc zamknięto dojazd do Gurostwo od strony Ronda Solidarności. Prace zakończyły się na początku lipca.

Na wyremontowanych odcinkach ul. Łąkowej powstały nowe chodniki i ścieżka pieszo-rowerowa, jezdnia zyskała nową nawierzchnię, a droga ma teraz szerokość 6 metrów. Na jednym z odcinków pojawiły się miejsca parkingowe. W ramach zadania powstało wyniesione przejście dla pieszych, wyniesione skrzyżowanie, a także rondo, które ma upłynnić ruch na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i ul. Młyńskiej. Wiele osób wątpiło jednak, czy tak też się stanie, ale obawy te się nie sprawdziły. Ruch odbywa się tam bez zakłóceń, co ułatwia jazdę zwłaszcza osobom, które wyjeżdżając z Gurostwa kierują się w stronę Ronda Solidarności. Wcześniej musiały takie osoby długo czekać na skrzyżowaniu i często liczyć na to, że któryś z kierowców jadących Młyńską ich przepuści.

Budowa ronda wraz z remontem drogi pochłonęła niemal 6 milionów złotych. 2,8 mln złotych pochodzi z budżetu powiatu kościańskiego, blisko 2,8 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a miasto Kościan dołożyło do inwestycji milion złotych.

Reklama

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kościanie

Go to TOP