Przywracają pamięć! Tabliczki dla powstańców [ZDJĘCIA]

Na cmentarzu w Nowym Luboszu ustawiono pamiątkowe tabliczki przy grobach Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy Wojska Polskiego. Tym razem uhonorowano trzech powstańców i dwóch żołnierzy.

Tabliczki dla powstańców i żołnierzy ustawiono przy pięciu grobach w Nowym Luboszu. Podczas uroczystości obecni byli członkowie rodzin honorowanych bohaterów, przedstawiciele władz, licznie zgromadzili się też mieszkańcy Nowego i Starego Lubosza, a także miłośnicy historii. – To wzruszająca chwila – zaznaczają synowie Władysława Zastrożnego, Edward i Feliks, którzy o losach swego ojca wiedzą wiele, ale jeszcze sporo pozostaje do odkrycia, więc cieszy ich dzisiejsze zainteresowanie historią wielu ludzi.

Reklama

W przypadku większości powstańców, ich pogrzeby odbywały się po cichu, bez odpowiedniego hołdu. Dlatego też, by oddać cześć ich pamięci Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej wyszukuje i ustawia tabliczki dla powstańców. – Miałam 12 lat jak dziadek zmarł, a w domu za dużo się nie mówiło o tym, bo babcia i ojciec byli bardzo ostrożni z uwagi na zagrożenie represjami. Dziadek walczył za Polskę, dużo dla nas wszystkich zrobił, dlatego cieszę się, że ktoś się tym zajmuje i znaczy dla mnie taka uroczystość bardzo dużo – zaznacza Zofia Wojciak, wnuczka Franciszka Bartkowiaka.

Po uroczystości na cmentarzu, uczestnicy przemaszerowali na stadion w Starym Luboszu, gdzie odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych w wykonaniu Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Budzyńskiej Grupy Rekonstrukcyjnej, GRH Kreuz 1914 i oczywiście Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, które to stowarzyszenie przygotowało też strzelnicę ASG oraz reprodukcje broni.

Reklama

Na cmentarzu w Nowym Luboszu uhonorowani zostali:

  • Władysław Zastrożny – Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku. Uczestniczył w walkach przy oswobodzeniu Poznania, a w szeregach Kampanii Kościańskiej w walkach pod Lesznem. W czasie II Wojny Światowej zesłany do Niemiec na przymusowe roboty. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  • Jan Cejza – żołnierz Wojska Polskiego. Brał udział w Kampanii Wrześniowej, po której przedostał się do Anglii. Przydzielony do 316 Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego, później 302 Poznańskiego Dywizjonu Myśliwskiego, nastepnie do 308 Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Odznaczony Medalem Lotniczym.
  • Wacław Pawlik – Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim, w I Kompanii Kościańskiej na odcinku pod Lesznem. Wcielony do 11. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Podczas II Wojny Światowej aresztowany przez Gestapo i zesłany do obozu w Buchenwaldzie. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  • Franciszek Bartkowiak – Powstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich. Członek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”, siłą wcielony do armii niemieckiej. Na wieść o wybuchu powstania zgłosił się ochotniczo do oddziału porucznika Sikory i wyjechał na front pod Leszno. Brał udział w walkach pod Żakowem, Lipnem i Klonówcem. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Walczył pod Lwowem i Stanisławowem. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
  • Antoni Boiński – żołnierz Wojska Polskiego. W 1939 roku służył w 3. Pułku Lotniczym w Poznaniu. Później przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Przydzielony do 302 Poznańskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Odznaczony Medalem Lotniczym.

Zobacz też podobne wydarzenia:
Tabliczki dla powstańców w Starych Oborzyskach
Tabliczki dla powstańców w Kościanie

[envira-gallery id=”20100″]

Go to TOP