Pożar mieszkania przy Nacławskiej – relacja strażaków

W niedzielę, 20 listopada, w jednym z mieszkań domu wielorodzinnego przy ulicy Nacławskiej w Kościanie wybuchł pożar. Przedstawiamy relację strażaków.

W niedzielne popołudnie kościańscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze budynku przy ulicy Nacławskiej w Kościanie. Zdjęcia ze zdarzenia TUTAJ. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pożarem objęte jest mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Mieszkańcy, którzy zdążyli opuścić budynek przed przybyciem służb, poinformowali strażaków, że w palącym się mieszkaniu prawdopodobnie przebywa mężczyzna. Zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych strażacy weszli do mieszkania i odnaleźli nieprzytomnego mężczyznę, którego ewakuowali na zewnątrz. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Ogień udało się bardzo szybko  ugasić. Spaleniu uległo wyposażenie mieszkania oraz zgromadzone materiały palne.

– Apelujemy o ostrożność przy posługiwaniu się ogniem. Jeszcze 40 lat temu, na bezpieczną ewakuację z mieszkania mieliśmy 17 minut od rozpoczęcia pożaru. Dzisiaj, kiedy wystrój i wyposażenie stanowią materiały syntetyczne,  płyty drewnopochodne, dynamika pożaru znacznie wzrosła. Badania pokazują, iż na bezpieczną ewakuację mamy tylko kilka minut. Zachęcamy do montażu czujników dymu, które bardzo szybko reagują i ostrzegają o zagrożeniu, dając szansę na bezpieczne opuszczenie mieszkania – apelują strażacy.

Źródło: Bartosz Napierała – KP PSP w Kościanie

AKTUALIZACJA: Według nieoficjalnych informacji 75-latek doznał poparzeń i zatrucia tlenkiem węgle. Jego stan jest stabilny.

do Góry