Powiat kościański kupił pałac w Jarogniewicach, w którym funkcjonuje DPS. To koniec wieloletniej walki o ustalenie własności tej nieruchomości.

W piątek podpisano umowę pomiędzy powiatem, a spadkobiercami byłego właściciela nieruchomości w Jarogniewicach. Powiał kupił pałac wraz z przyległymi terenami i nieruchomościami za 3 miliony złotych. W sumie działka ma niemal 6,3 hektara. – Zakup nieruchomości reguluje prawa własności i roszczenia reprywatyzacyjne. Pozwoli to powiatowi kościańskiemu na kolejne inwestycje w DPS, zabezpiecza miejsce życia i stabilizuje sytuację mieszkańców – zapewniają władze powiatu.

Pałac został znacjonalizowany w 1944 roku na podstawie dekretu o reformie rolnej. Utworzono tam Dom Pomocy Społecznej. W 2001 roku byli właściciele wystąpili o uznanie, że nieruchomość jednak nie podlegała pod zapisy dekretu. Po wielu latach sądowych walk i odwołań nakazano powiatowi zwrot działki z pałacem. Ówczesne władze powiatu rozpoczęły już jednak negocjacje ze spadkobiercami byłych właścicieli. Przeniesienie DPS byłoby bowiem ogromnym i bardzo kosztownym wyzwaniem. Nowi właściciele także byli przychylni sprzedaży majątku.

W październiku ubiegłego roku wypracowano wstępne porozumienie. W piątek, 22 stycznia, podpisano umowę sprzedaży. Zakup pozwoli też powiatowi na rozwijanie DPS oraz zwiększenie liczby miejsc.

do Góry