Policja, straż, wypadek i krew… Sukces akcji “Patrz i słuchaj”

W niedzielę, czy KP PSP w Kościanie strażacy i policjanci wspólnie organizowali akcję “Patrz i słuchaj. Bądź bezpieczny”.

Akcja okazała się wielkim sukcesem, ponieważ z atrakcji przygotowanych przez mundurowych skorzystało wielu kościaniaków. Była ona odpowiedzią na wiosenne statystyki służb. – Wskazują one, że zmiana aury z zimowej na wiosenną charakteryzuje się zwiększoną ilością wypadków drogowych. Na drogach pojawia więcej pojazdów i zdecydowanie zwiększa się liczba jednośladów, zarówno tych napędzanych silnikiem jak i rowerów. Wiosną strażacy częściej wyjeżdżają też do pożarów. W społeczeństwie wciąż pokutuje przeświadczenie, że „najlepiej” spalić zgrabione po zimie liście, czy wypalić suchą trawę, a to nie zawsze kończy się bezpiecznie – wyjaśnia Andrzej Ziegler, zastępca komendanta KP PSP w Kościanie. Wpływ na ogromną liczbę odwiedzających miała na pewno typowo wiosenna pogoda.

Podczas festynu przed komendą znalazło się m.in. miasteczko edukacyjne. Goście mogli tradycyjnie obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez strażaków podczas różnego rodzaju akcji, dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu numerów alarmowych, czy przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Dla najmłodszych przygotowano “autochodzik”, by od najmłodszych lat znali podstawowe przepisy ruchu drogowego. Można też było wejść do specjalnego namiotu, by poczuć się jak w zadymionym pomieszczeniu. W ramach akcji “spoKREWnieni służbą” przed komendą stanął także krwiobus. Udało się zebrać niemal 13 litrów krwi.

Jedną z najciekawszych atrakcji był jednak pokaz udzielania pomocy poszkodowanej w wypadku osobie. Strażacy wyjaśnili co należy najpierw zrobić, gdy natrafimy na wypadek, a także opowiedzieli i pokazali, jak działają w tego typu przypadkach. W tym przypadku ustabilizowali i zabezpieczyli samochód oraz ewakuowali poszkodowaną osobę z samochodu. Niezbędne było do tego użycie sprzętu hydraulicznego, którym na zakończenie pokazu, rozcięli pojazd i usunęli jego dach.

Zdjęcia: Piotr Pewiński

[envira-gallery id=”11969″]

 

do Góry