Ledwo mieszkańcy gminy Kościan dowiedzieli się o czekającej ich znacznej podwyżce opłat za odbiór śmieci, a już czeka ich kolejna – podwyżka podatków od nieruchomości.

Podwyżka podatków od nieruchomości wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Przegłosowała ją podczas ostatniej sesji jednogłośnie Rada Gminy Kościan. – Jesteśmy, można powiedzieć, po 3 latach zamrożenia wysokości stawek podatków w naszej gminie. Z uwagi na zewnętrzne uwarunkowania istotnych wzrostów cen, zwłaszcza energii, musiałem przedstawić propozycję zwiększenia stawek jednostkowych. Łącznie, przy tej samej podstawie bazowej, wzwyżka powinna wynieść ponad pół miliona złotych – tłumaczy wójt Andrzej Przybyła.

Wzrosty wyniosą od kilku do kilkunastu procent. Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 80 do 84 groszy za metr kwadratowy. Podatek od pozostałych gruntów wyniesie 48 gr, czyli wzrośnie aż o 20%.

W przypadku budynków mieszkalnych podatek wzrośnie o 4 grosze za każdy metr kwadratowy i wyniesie 84 gr. Z kolei od budynków, w których prowadzona jest działalność wyniesie 18,03 zł, wcześniej 17 zł. To około 70% możliwej stawki maksymalnej. Maksymalną stawkę gmina zastosuje przy podatku od domków letniskowych. Wzrośnie ona z 8,05 zł na 8,68 zł.

Uchwałę o podwyżce przyjęto bez żadnej dyskusji podczas sesji, a wszyscy radni głosowali za podniesieniem stawek.

do Góry