W niedzielne popołudnie, 26 maja, na dworcu kolejowym w Racocie odbył się tradycyjny Piknik Drezynowy, połączony z eliminacjami do mistrzostw wielkopolski.

Słoneczna pogoda i piękne okoliczności przyrody towarzyszyły zawodnikom, którzy wzięli udział w zawodach w ramach eliminacji gminnych XV Otwartych Mistrzostw Wielkopolski w Wyścigach Drezyn Ręcznych. Przy okazji odbył się też tradycyjny Piknik Drezynowy. W festynie wzięło udział wielu amatorów drezyn i rekreacji. Dzieci i rodzice mogli skorzystać z rekreacyjnych przejażdżek lekką drezyną rowerową Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna” oraz poczęstunku gastronomicznego.

W zawodach drezyn ręcznych wzięło udział 10 czteroosobowych osad. Drużyny ścigały się na drezynie ręcznej użyczonej przez Krzywińską Kolej Drezynową. Wygrała drużyna Szybcy i Wściekli, drugie miejsce zajęła drużyna Kwintale, a trzecie Strzelec Darnowo. Zawodnicy najlepszych osad otrzymali nagrody rzeczowe i punkty do tegorocznego Grand Prix Mistrzostw Wielkopolski w Wyścigach Drezyn Ręcznych.

Podczas zawodów prowadzona była klasyfikacja gminna w kategorii kobiet i mężczyzn. Najlepszą osadą męską została drużyna Strzelec Darnowo, która wyprzedziła drugą drużynę z Darnowa. Na miejscu trzecim uplasowała się drużyna Sami swoi z Katarzynina. Najlepszą osadą żeńską została drużyna Racocianki wyprzedzając koleżanki z drużyny Babki Racot. Za zajecie pierwszego miejsca w kategorii kobiet drużyna otrzymała nagrodę Wójta Gminy Kościan – obiad w restauracji Pod Bażantem. Drużyny z Gminy Kościan zbierały też punkty do rywalizacji sołectw.

Przed zawodami dorosłych do rywalizacji przystąpiło 9 drużyn dziecięcych. Ścigali się na dystansie około 100 m w zespołach dwuosobowych na lekkiej drezynie rowerowe. W kategorii dziewczyn zwyciężył zespół w składzie Gosia i Zuzia Myler, które obroniły tytuł sprzed roku. W kategorii chłopców najlepsi byli z kolei Adrian Ratajski i Adam Kasperek.

do Góry