W sobotę odbył się pierwszy Parkrun w Kościanie. Od teraz będzie można w ramach tej akcji pobiegać co tydzień!

Parkrun to bieg na 5 kilometrów, który będzie organizowany co tydzień w sobotę o godzinie 9.00. Jest to międzynarodowa akcja, a biegi rozgrywane są niemal na wszystkich kontynentach. Skupiają setki tysięcy biegaczy amatorów. W samej Polsce dostępnych jest już około 50 lokalizacji, gdzie regularnie spotykają się biegacze i rywalizują na tym dystansie. Pierwszy Parkrun w Kościanie odbył się w sobotę, 9 września, 2017 r.

Na grunt kościański akcję tę postanowił przenieść Bartosz Wesoły, który brał udział w parkrunach w Poznaniu. Teraz został koordynatorem w naszym mieście. Niedawno ponownie zamieszkał w Kościanie. – Stwierdziłem, że warto wykorzystać społeczność biegaczy w Kościanie i zaszczepić tę inicjatywę również tutaj – mówi pan Bartosz.

W pierwszym biegu w ramach parkrun wzięło udział około 70 osób. W kościańskich biegach wzięli również goście z Poznania i Lubonia. – Jestem pozytywnie zaskoczony frekwencją. Wielu biegaczy to znajomi z biegów poznańskich, ale myślę, że jeśli co tydzień będzie nas około 30, to będzie to bardzo dobry wynik – wyjaśnia. Zawody odbywać się w Parku Miejskim w Kościanie.

Udział w biegach jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować i wziąć swój kod na biegi. Dzięki temu będzie można śledzić swoje i innych wyniki na stronie internetowej. Po dokonaniu rejestracji można wziąć udział w dowolnej liczbie biegów w dowolnej lokalizacji parkrun w Polsce lub na świecie. Czasem dla zawodników przewidziane są bonusy. W pierwszym kościańskich parkrunie co 10 osoba otrzymywała mały podarunek, a 13 na mecie zawodnik otrzymał dynię, z zastrzeżeniem, że na kolejne biegi przyniesie placek z niej zrobiony.

W pierwszym biegu najlepszy okazał się Grzegorz Nowak z “Night Runners”, który przed metą stoczył zaciętą walkę z Sebastianem Witomskim z “Creaton Running Team”. Trzeci na mecie zameldował się Michał Majchrzak. Wśród kobiet najlepsza była z kolei Milena Tomaszyk przed Anną Hoffmann i Moniką Pawlak. Dynię wygrał Krzysztof Krylle.

Szczegółowe wyniki na http://www.parkrun.pl/koscian/rezultaty/ostatnierezultaty/

Zdjęcia: Piotr Pewiński

do Góry