Oszustwa “na węgiel”! Policja ostrzega!

W całej Polsce odnotowywane są przypadki wyłudzeń nową metodą oszustwa “na węgiel”. Policja apeluje o wzmożoną ostrożność przy zakupie węgla, pelletu i innego opału w atrakcyjnych cenach i z niesprawdzonych źródeł.

W ostatnim czasie węgiel i inne surowce opałowe stały się towarem deficytowym. Ceny wzrosły o kilkaset procent, co wykorzystują oszuści, którzy żerują na ludzkiej nieświadomości. W ostatnim czasie do kościańskiej komendy zgłosiło się dwóch mieszkańców powiatu, którzy padli ofiarą oszustwa nową metodą “na węgiel”.

1 września mieszkanka Kościana znalazła ogłoszenie na portalu Facebook dotyczące sprzedaży węgla. Po dokonaniu przelewu na kwotę 750 zł kontakt ze sprzedającym się urwał. Towaru ani zwrotu pieniędzy nie otrzymała. Niespełna dwa tygodnie później, 13 września, mieszkaniec gminy Czempiń dokonał przelewu na kwotę 4,1 tys. zł za zakup opału w postaci pelletu poprzez stronę internetową. Niestety mężczyzna nie otrzymał ani zamawianego towaru, ani zwrotu pieniędzy. Urwał się też kontakt ze sprzedającym.

Bądźmy ostrożni przy tego typu zamówieniach. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych, lub stronie internetowej jest prawdziwe i wiarygodne. Oszuści często posługują się fałszywymi stronami internetowymi oferującymi na sprzedaż tanie surowce opałowe. Wiarygodność tych stron zwiększają poprzez wykorzystanie danych firm faktycznie istniejących, na które tworzone są strony internetowe. Przestępcy zamieszczają również ogłoszenia na popularnych portalach ogłoszeniowych, oferując opał w atrakcyjnych cenach, często z darmową usługą transportu – informuje policja.

Naszą uwagę powinna zwrócić atrakcyjna, promocyjna cena, brak numeru kontaktowego do sprzedawcy, brak możliwości odbioru osobistego, płatność wyłącznie przelewem lub wymagana zaliczka. Kontakt z oszustami urywa się zaraz po otrzymaniu przelewu, a kupujący pokrzywdzony nie otrzymuje zamówionego towaru. Najbezpieczniej jest zamawiać towar z możliwością zapłaty przy odbiorze, szczególnie kiedy w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy.

do Góry