Nowe parkingi w centrum!

Już niedługo w centrum Kościana mają pojawić się nowe parkingi. Zlokalizowane zostaną za domem katechetycznym, przy ulicy Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Po długich negocjacjach władze miasta podpisały umowę z Kurią Metropolitalną w Poznaniu dotyczącą użyczenia niezagospodarowanych terenów znajdujących się za domem katechetycznym. – Teren ten chcemy przeznaczyć na budowę parkingu, który zawierałby od 80 do 100 miejsc postojowych – wyjaśnia burmistrz Kościana, Michał Jurga. Na najbliższej sesji burmistrz planuje przedstawić radnym propozycję wpisania pierwszego etapu realizacji tej inwestycji, czyli opracowania dokumentacji. Gotowy parking miałby być otwarty w połowie 2019 roku.

Reklama

Koszt budowy obiektu miałby wynieść maksymalnie milion złotych. – Nie chcemy, by była to goła płyta, tylko żeby poprawić estetykę tego miejsca – dodaje zastępca burmistrza, Michał Jurga. Pojawiłyby się więc także tam tereny zielone, a także oświetlenie. Wysoki koszt realizacji tych planów spowodowany jest też różnicą poziomów tego terenu.

Parking będzie płatny, jednak nie w ramach strefy płatnego parkowania. Władze miasta liczą na to, że w ciągu 15 lat koszty inwestycji się zwrócą. Na tyle też podpisano umowę użyczenia z kurią, która po tym czasie odzyska teren, jednak parking najprawdopodobniej pozostanie, tylko z innym zarządcą.

Jak ważne jest tworzenie kolejnych miejsc parkingowych wie chyba każdy, kto próbował zaparkować w centrum miasta. Często znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. Nowy parking mógłby więc odciążyć Rynek, tym bardziej, że według nowych przepisów, nowo-powstające miejsca postojowe muszą być szersze niż dotychczas. Jako, że planowana jest rewitalizacja Rynku, to nawet jeśli nie zmieni się obszar do parkowania, przez nowe przepisy zniknie kilka miejsc postojowych. Będzie jednak łatwiej zaparkować i wysiąść, czy wsiąść do samochodu.

Reklama

Widok ze szpitala na teren gdzie powstaną parkingi:

Go to TOP